Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook

Je tu prvý oficiálny náhľad na pripravovaný crossover, ktorý bude mať svetovú premiéru na blížiacom sa autosalóne v Ženeve už 5. marca 2019. Mestský crossover Škody stojí na modulárnej platforme MQB koncernu Volkswagen v prevedení A0, čiže pre malé autá.

To znamená, že bude k dostatiu výhradne s pohonom predných kolies. Jeho najbližším príbuzným bude kompaktný Seat Arona alebo Volkswagen T-Cross.

Patriť bude do kategórie najmenších športovo-úžitkových vozidiel, takže to bude vlastne akási Fabia s karosériou SUV, u ktorej možno nahradia prevedenie kombi, ktorého budúcnosť je stále neistá.

Škoda sľubuje vysokú polohu sedadiel, lepší výhľad z vozidla na okolie, pohodlné nastupovanie a vystupovanie a taktiež zvýšenú svetlú výšku, zároveň agilitu a jazdné vlastnosti kompaktného vozidla.

Jediná uverejnená oficiálna fotografia poodhaľuje vzhľad prednej časti, viditeľné sú výrazné LED-svetlomety s hore umiestnenými svetlami pre denné svietenie a integrovanými dynamickými smerovými svetlami, podobne ako pri modeli Scala predstavenom koncom minulého roka.

Sériovú podobu vozidla predstaví česká automobilka Škoda na autosalóne v Ženeve, presne rok po odhalení konceptu Vision X, z ktorého novinka vychádza. 

​Nový kompaktný crossover by s dĺžkou okolo 4,15 metra mohol uspokojiť bývalých zákazníkov Škody Yeti (4,22 metra dĺžky). Šéf značky Bernhard Maier na autosalóne v Paríži vlani v októbri pre britský magazín Autoexpress vyhlásil, že nový crossover má patriť k najpriestrannejším a najpraktickejším autám svojej kategórie.

Pod kapotou majú pracovať najmä litrové benzínové trojvalce koncernu Volkswagen. Vrcholom by sa mala stať benzínová preplňovaná "jednapäťka", údajne až s výkonom 150 koní. V ponuke má byť dokonca tiež turbodiesel TDI s objemom 1,6-litra.

Pomenovanie nového modelu je zatiaľ tajné, aktuálne sa však špekuluje práve o mene Kosmiq, ktoré si automobilka zaregistrovala ešte vlani.