Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.01.2019, 11:15

Skutočne ľudový elektromobil? Do hry má už čoskoro vstúpiť lacná Dacia

Do elektrifikácie sa má už onedlho pustiť aj automobilka, akou je Dacia.

Skutočne ľudový elektromobil? Do hry má už čoskoro vstúpiť lacná Dacia
Zdroj: netcarshow (ilustračná snímka)

Elektromobil je dnes nepochybne veľký hit. Áno, sú ešte automobilky, ktoré ho zatiaľ nemajú v ponuke, alebo ani automobily s hybridným pohonom, no ich počet každým rokom klesá.

Môžu za to aj stále prísnejšie emisné normy a emisie flotíl značiek. Dacia patrí tiež k tým, ktorí sarpe zatiaľ spoliehajú a jazdia len na klasické fosílne palivá.

Najnovšia generácia obľúbeného "ľudového" SUV Dacia Duster, ktorá by mohla byť v budúcnosti tiež prvým elektromobilom:

​Ale to sa môže už čoskoro zmeniť. Prvý elektromobil značky Dacia by totiž mohli predstaviť už onedlho a má existovať hneď aj vo viacerých verziách. Typicky pre ľudovú značku, mali by to byť opäť cenovo dostupné novinky - elektromobily.

Elektrická Dacia by teda mala spĺňať to najhlavnejšie, byť lacná. Každý elektromobil je v konkurencii bežných áut so spaľovacími motormi jednoducho neúmerne drahý. Dacia by to však mohla s príchodom ich vôbec prvého počinu tohto typu zmeniť.

Jean-Christophe Kugler, európsky šéf značky Dacia, prezradil pre anglický magazín Express, že automobilka zostane aj s elektromobilmi verná svojej tradícii lacného výrobcu, teda cenovo dostupnej značky. Automobilka Dacia by tak mohla čerpať z výhod aliancie Renault-Nissan-Mitsubishi, elektrický Renault Zoe tu už napríklad existuje.

Pre nich tak stačí technológiu zlacniť a implementovať do svojich modelov. Iste, úplne jednoducho to nepôjde, nové modely by však mohli byť na takýto druh pohonu lepšie pripravené.

​A kedy by sa tak mohlo stať? Podľa odhadov by mohol výrobca predstaviť elektrickú Daciu už budúci rok, zatiaľ však len asi ako predobraz sériového automobilu - teda akýsi koncept.

Dojazd pravdepodobne neprekročí hranicu 150 kilometrov, má byť určená vyslovene pre použitie v meste a tam podobný dojazd postačuje. Čo myslíte, dokáže sa zmestiť Dacia s cenovkou elektrického auta pod "magickú" hranicu 10-tisíc eur?

Pripravené v spolupráci s TopSpeed.sk.