Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.01.2019, 13:15

Toyota zvoláva do servisov ďalších 1,7 milióna áut. Dôvodom sú nebezpečné airbagy

  • Japonská automobilka Toyota zvolá v Severnej Amerike do servisov ďalších 1,7 milióna áut.
  • Cieľom je výmena airbagov od firmy Takata, ktoré sú spájané so zhruba dvadsiatkou úmrtí.
Toyota zvoláva do servisov ďalších 1,7 milióna áut. Dôvodom sú nebezpečné airbagy
Zdroj: REUTERS/Nicky Loh/File Photo

Zvolávanie automobilky Toyota je súčasťou už skôr oznámeného rozsiahleho procesu výmeny rizikových airbagov. Väčšina áut v rámci nového zvolávania sa týka USA, okolo 1,3 milióna.

Problém s airbagmi spôsobujú podľa informácií vyvíjače tlaku, ktoré môžu pri aktivácii vybuchnúť a do priestoru vozidla vymrštiť množstvo plastových a kovových úlomkov.

Podľa posledných správ zabili takto airbagy od Takaty vo svete minimálne 23 ľudí a stovky ďalších zranili. Minulý týždeň podobné zvolávanie oznámila automobilka Ford. S cieľom riešiť problematické airbagy zvolala do servisov až 953-tisíc vozidiel.

Čo sa týka Toyoty, je to už tretie veľké zvolávanie súvisiace s airbagmi od Takaty za posledných päť mesiacov. V novembri zvolala firma do servisov celosvetovo 1,6 milióna vozidiel.

​Problém sa dostal na svetlo sveta v roku 2014 a odvtedy viedol k sérií zvolávaní na výmenu airbagov, čo sa dotklo desiatok miliónov vozidiel.

Len v USA sa problém momentálne týka zhruba 34 miliónov áut a 46 miliónov airbagov, do konca tohto roka však tieto čísla pôjdu ešte nahor.

Firma Takata, ktorú založili v roku 1933, problém neustála a v dôsledku obrovských nákladov požiadala v júni 2017 o ochranu pred veriteľmi.

V apríli minulého roka potom väčšinu jej aktív za 1,6 miliardy USD (1,40 miliardy eur) kúpil americký výrobca autokomponentov Key Safety Systems.