Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.12.2018, 13:15

Nemecký Volkswagen zruší tisíce pracovných miest. Dôvodom sú elektromobily

Nástup elektromobility a výroba elektrických áut sa už čoskoro dotkne množstva pracovných miest v nemeckom Volkswagene.

Nemecký Volkswagen zruší tisíce pracovných miest. Dôvodom sú elektromobily
Zdroj: Volkswagen Slovakia

Prísne emisné normy tlačia automobilky k stále výraznejšiemu presadzovaniu áut s alternatívnymi pohonmi. Rastúci význam produkcie elektromobilov, ktorá je oproti tradičnej výrobe menej náročná na prácu, však povedie k zrušeniu prebytočných pracovných miest v nemeckých pobočkách koncernu Volkswagen.

Informovala o tom agentúra DPA. V továrňach v Emdene a Hannoveri plánuje koncern začať produkciu elektromobilov v roku 2022, postupne tak zruší až sedem tisíc pracovných miest. Volkswagen v rámci zmien presunie do roku 2023 výrobu vozidiel rodiny Passat do závodu českej automobilky Škoda Auto v Kvasinách.

Rušenie až štyroch tisíc miest v Hannoveri a troch tisíc v Emdene však bude prebiehať postupne a na dobrovoľnej báze. Koncern sľubuje nové pracovné príležitosti v Nemecku v súvislosti s navýšením investícií do digitalizácie a tiež autonómneho riadenia.

Volkswagen, ktorý je najväčším výrobcom áut v Európe, ohlásil už v polovici novembra, že v nasledujúcich piatich rokoch navýši investície do elektromobility na 30 miliárd eur. Posledné automobily s technológiou spaľovacích motorov vyvinie v roku 2026 a predávať ich bude zhruba do roku 2040.