Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.11.2018, 15:00

Volkswagen má zaplatiť majiteľovi pôvodnú cenu auta. Rozhodol o tom súd

Model Volkswagen Golf kúpil majiteľ ešte v roku 2012, teraz však súd rozhodol o preplatení tohto vozidla v plnej výške.

Volkswagen má zaplatiť majiteľovi pôvodnú cenu auta. Rozhodol o tom súd
Zdroj: netcarshow (ilustračná snímka)

Nemecký súd rozhodol, že automobilový koncern Volkswagen musí uhradiť majiteľovi ich modelu Golf plnú pôvodnú cenu za vozidlo, ktoré si kúpil ešte v roku 2012 pred samotným vypuknutím známeho emisného škandálu.

To je tvrdý úder pre koncern, ktorá čelí množstvu súdnych sporov s nahnevanými majiteľmi ich áut. Volkswagen podľa svojho vyhlásenia verí, že súd v Augsburgu nesprávne uplatnil zákon a plánuje sa proti nemu taktiež odvolať na vyššom regionálnom súde.

Hovorca civilného súdu v Augsburgu v piatok potvrdil, že dňa 14. novembra padol verdikt, podľa ktorého sa Volkswagen správal nemorálne, keď do svojich vozidiel nainštaloval softvér maskujúci skutočnú hodnotu emisií, aby zvýšil svoj predaj a zisky.

Súd nariadil koncernu zaplatiť majiteľovi pôvodnú cenu takmer 30-tisíc eur za Volkswagen Golf, podľa kópie rozhodnutia, ktorú sa podarilo získať médiám.

"Podľa nášho názoru neexistuje žiadny právny základ pre sťažnosti zákazníkov. Zákazníci netrpia stratami ani škodami. Vozidlá sú bezpečné a funkčné," uviedol samotný Volkswagen vo svojom vyhlásení.

Dodal, že doposiaľ bolo vynesených približne 9000 rozsudkov v súvislosti s jeho škandálom o falšovaní emisií dieselových vozidiel a väčšina sťažností zákazníkov bola neúspešná na okresných a aj vyšších súdoch.

​Volkswagen sa pod tlakom dôkazov na jeseň 2015 priznal, že približne 11 miliónov dieselových vozidiel na celom svete má v sebe nainštalovaný softvér, ktorý pri testoch pomáha maskovať skutočné hodnoty emisií škodlivých oxidov dusíka.

Nemecký výrobca automobilov už zaplatil miliardy eur za urovnanie sporov v USA, kde sa ponúkol, že spätne odkúpi približne 500-tisíc vozidiel. V Európe však podobnú dohodu automobilka neuzavrela. Aj tu však čelí mnohým žalobám investorov či klientov.