Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.11.2018, 00:00

Audi R8 dostanete výhradne s jednou zvláštnosťou. Prečo má najazdené desiatky kilometrov?

  • Obľúbený športový model R8 nemeckej značky Audi prešiel miernou modernizáciou a navýšením výkonu.
  • Na rozdiel od jednotiek kilometrov pri modeloch iných značiek sa dodáva športový model R8 výhradne s asi 40 kilometrovým nájazdom. Prečo?
Audi R8 dostanete výhradne s jednou zvláštnosťou. Prečo má najazdené desiatky kilometrov?
Zdroj: Audi

Audi má v portfóliu naozaj širokú škálu modelov. Nechýbajú populárne športovo-úžitkové vozidlá, špičkové sedany nielen pre manažérov a taktiež športové automobily.

Medzi poslednú spomínanú kategóriu patrí aj obľúbená športová Audi R8. Práve ona totiž nedávno prešla miernou modernizáciou a hoci o tom mnohí netušia, model prináša aj jednu zaujímavosť.

​Vráťme sa v skratke k spomínanej modernizácii. Model prešiel zmenami aj vrámci karosérie (kupé aj roadster), nakoľko bol prepracovaný nárazník so širšou a nižšie osadenou maskou chladiča.

V zadnej časti nahradili oválne koncovky výfuku tie staršie hranaté. Vizuálnych zmien teda nie je veľmi veľa, viac toho nájdeme pod kapotou.

Stále ide o 5,2-litrový desaťvalec v dvoch výkonových prevedeniach, avšak novinkou je kvôli stále prísnejším emisiám filter pevných častíc. Zvýšil sa však aj celkový výkon motora, nakoľko bude k dispozícii verzia s výkonom 419 kW (predtým 397 kW) a zvýšil sa tiež krútiaci moment o 10 Nm na súčasných 550 Nm.

Variant Plus dostal taktiež k výkonu 10 koní naviac a v súčasnosti dosahuje 456 kW (620 koní). Jeho krútiaci moment bol zvýšený rovnako o 10 Nm na výsledných 580 Nm. Aj napriek rovnakému brzdovému systému však podľa automobilky bude novinka schopná zabrzdiť rýchlejšie - dôvodom je lepšie naladenie elektroniky vozidla.

Modely Audi R8 sú však zaujímavé aj z iného hľadiska, než len z pohľadu výkonu. Hoci o tom mnohí netušia, automobilka každý vyrobený kus testuje v reálnej premávke, pričom najazdí asi 40 až 50 kilometrov. Informuje o tom zahraničný portál Autocar.

Iné automobilky predávajú svoje vozidlá s nájazdom do desiatich kilometrov (presuny po fabrike a podobne), no nemecká značka sa snaží preveriť stav každého vyrobeného modelu R8.

Zdroj: Audi

​Ochrana karosérie sa rieši nalepením priesvitných ochranných fólii, ktoré sa po úspešnom teste strhnú, prípadne vymenia za nové (podľa požiadavky zákazníka). Dôvod takéhoto testovania je jednoduchý - značka chce poskytnúť prvotriednu kvalitu a tak technici reálne overujú funkčnosť modelu.

Ak nastane problém, je možné "vychytať muchy" ešte pred dodaním zákazníkovi. Im to mimochodom vôbec nevadí, v prípade auta za minimálne zhruba 160-tisíc eur je takáto "služba" nepochybne vítaná.