Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.10.2018, 11:00

Kia plánuje rozsiahlu elektrifikáciu modelov. Čoskoro príde aj hybridný Ceed

  • Emisné limity tlačia automobilky k produkcii čoraz väčšieho počtu elektrifikovaných áut.
  • V rámci značky Kia pritom pribudne hneď niekoľko ekologickejších verzii ponúkaných modelov.
Kia plánuje rozsiahlu elektrifikáciu modelov. Čoskoro príde aj hybridný Ceed
Zdroj: Kia

Automobilovému svetu v súčasnosti vládnu čoraz prísnejšie emisné normy, ktorým sa musia výrobcovia prispôsobovať. Do popredia sa preto dostávajú elektrifikované modely - hybridy, plug-in hybridy či plne elektrické vozidlá.

Príkladom môže ísť aj Kia, ktorá už čoskoro doplní svoju rozsiahlu ponuku o nový hybridný model "do zástrčky". Ide o nedávno predstavenú novinku Ceed, ktorá sa vyrába v žilinskom závode na Slovensku.

Pozrite si model Ceed, ktorý sa dočká ekologickejšej verzie už v budúcom roku:

​Zaujímavosťou je, že elektrifikácia sa bude najskôr týkať len praktického prevedenia kombi. "Predstavíme kombík a potom sa rozhodneme, či má hybridný systém zmysel aj pre iné verzie," hovorí marketingový šéf spoločnosti Kia Europe Artur Martins.

Pohonná jednotka bude pochádzať z plug-in hybridného crossoveru Niro a pôjde o 1,6-litrový GDI štvorvalec s výkonom 77 kW, ktorý bude kombinovaný s elektromotorom ponúkajúcim výkon 32 kW.

Osadený akumulátor by mal disponovať kapacitou 8,2 kWh a kombinovaný výkon celej jednotky by mal dosahovať hodnotu 104 kW.

"Budeme potrebovať do budúcnosti ďalšie elektrifikácie produktov. Musíme mať približne 25-30 percent elektrifikovaných modelov, aby sme dosiahli ciele CO2," dodal Martins.

Okrem spomínaného modelu Ceed, ktorý sa mimochodom bude vyrábať v hybridnej verzii stále na Slovensku, sa do ponuky značky dostane aj plug-in hybridná verzia modelu Sportage či elektrická verzia modelu Soul v novej generácii s dojazdom asi 480 kilometrov.

​Rovnako by sa mal v budúcom roku spustiť predaj veľkého vodíkového SUV, využívajúceho systém z modelu Hyundai Nexo.

Kia Ceed SW v prevedení plug-in hybrid by sa mala ukázať verejnosti zhruba v druhej polovici roka 2019. Okrem nej má v pláne automobilka vyrábať aj mild-hybridný variant s technikou modernizovaného modelu Sportage.