Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.10.2018, 13:30

Toyota si nechala patentovať lietajúce auto. Kolesá dokáže využívať ako vrtule

Lietajúce auto budúcnosti s kolesami, ktoré slúžia zároveň aj ako vrtule. Presne takýto projekt si dala patentovať spoločnosť Toyota.

Toyota si nechala patentovať lietajúce auto. Kolesá dokáže využívať ako vrtule
Zdroj: Toyota

Už sme tu mali mnohé pokusy, ktoré mali zaručene fungovať a mali predstavovať dopravu blízkej budúcnosti vo vzduchu. Jedným z mnohých „lietajúcich áut“ je napríklad aj náš domáci AeroMobil zo Slovenska.

K potencionálnym priekopníkom v „segmente“ lietajúcich áut by sa chcela pridať aj Toyota, tá si totiž nedávno nechala patentovať svoj nápad. Ide o „vozidlo s dvojitým režimom kolies a metódou prechodu z pozemného režimu do vzdušného“.

Zdroj: Toyota

​Podanie na patentový úrad podrobne opisuje budúce vozidlo s kolesami a ich jedinečným zavesením. Namontované sú na dlhých osiach a môžu byť umiestnené vertikálne - vtedy auto jazdí po ceste.

Keď pracujú horizontálne, presahujúc obrys karosérie, z kolies sa vysunú vrtule. Otáčajú sa dostatočnou rýchlosťou na to, aby vozidlo zdvihli do vzduchu.

Podľa návrhu má byť každé koleso-vrtuľa poháňané samostatným elektromotorom s batériovým pohonom, plynovou turbínou s generátorom, alebo vodíkovými palivovými článkami.

Funkciu zdroja energie môže pritom plniť aj akékoľvek zariadenie dodávajúce energiu, dostatočne účinné na pohon kolies vozidla v spomínanom dvojitom režime. Vozidlo vyvinula Toyota Engineering spolu s Manufacturing North America.

​Či sa v budúcnosti naozaj dočkáme reálneho výsledku v podobe lietajúceho automobilu, či už od Toyoty alebo iného výrobcu, je zatiaľ otázne.

Od patentu hoci aj k najjednoduchšiemu konceptu totiž často vedie veľmi dlhá cesta. Nápad je to však nepochybne zaujímavý.