Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.10.2018, 12:05

Toto je najkrajší Peugeot súčasnosti. Získal dokonca prestížny titul za dizajn

Že je nová generácia Peugeotu 508 vôbec najkrajším modelom značky potvrdzuje aj nedávne získanie ocenenia Eurostar Design od týždenníka Automotive News Europe.

Toto je najkrajší Peugeot súčasnosti. Získal dokonca prestížny titul za dizajn
Zdroj: HN/Radoslav Petrík

Francúzska značka Peugeot sa rozhodla zaujať na trhu aj inak, než len svojou trojicou obľúbených športovo-úžitkových modelov 2008, 3008 a 5008. Tento rok totiž predstavila novú generáciu modelu 508 a onedlho sa novinka dočkala aj svojej praktickej kombi SW verzie.

Model s otváraním veka 487-litrového batožinového priestoru na štýl liftback nás zaujal aj na prvých jazdách. Hoci novinka neponúka najväčší vnútorný priestor či najväčší kufor v kategórii, zameriava sa najmä na vzhľad a dojmy za volantom.

​Na našich letných prvých jazdách sme v uliciach v okolí Monaka mohli vyskúšať okrem vrcholnej naftovej GT verzie s výkonom 130 kW aj benzínový 149 kW variant. Oba jazdia veľmi slušne, ponúknu dostatok dynamiky a auto je v zákrutách veľmi neutrálne - s ľahkosťou zvláda aj razantné prejazdy zákrut a dobre tlmí nerovnosti.

Teraz sa však budeme venovať dizajnu, nakoľko 508 je často označovaná za najkrajší Peugeot súčasnosti. A ani sa tomu nečudujeme. Prezentuje sa až nezvyčajne nízkou siluetou, ktorá má na výšku len 140 centimetrov a dopĺňajú ju napríklad bezrámové dvere či zaujímavé predné denné svietenie v štýle „šabľozubého tigra“.

Naživo tento detail pôsobí podstatne lepšie než na fotografiách a navyše, vďaka nemu spoznáte nový liftback od Peugeotu veľmi ľahko. Dopomôžu vám aj zadné LED svetlá zoskupené do čiernej horizontálnej linky so známym rozložením diód v podobe troch „škrabancov“ od pazúrov. Zadnú časť obohacuje strešný spojler aj koncovky výfuku, pričom o ich podobe rozhoduje najmä motorizácia konkrétneho auta.

Svoje si o tom myslí aj porota týždenníka Automotive News Europe, ktorá sa rozhodla prácu Pierra-Paula Matteia a jeho tímu na novom Peugeote 508 oceniť titulom Eurostar Design.

Najviac ich okúzlila odvážna voľba dizajnu, ktorá prevrátila tradičné princípy segmentu D. Skrátenie vozidla oproti predchádzajúcej generácii a použitie technológie bezrámových okien umožnili znížiť karosériu, čo dodalo novinke špecifický vzhľad a tiež stabilitu.

​To sú však len niektoré z aspektov, ktorým "päťstoosmička" vďačí za svoj súčasný úspech. Okrem vonkajších proporcií totiž ohodnotila odborná porota tiež dizajn interiéru.

Nový Peugeot 508 je vybavený najnovšou verziou systému i-Cockpit, ktorý sa skladá z kompaktného športovo skoseného volantu, veľkej 10-palcovej dotykovej obrazovky a prispôsobiteľného digitálneho head-up displeja.

Týždenník Automotive News Europe každoročne udeľuje cenu Eurostar Design osobnostiam ako ocenenie za ich obzvlášť inovatívnu prácu v automobilovom odvetví. Tento rok si teda ocenenie zaslúžila francúzska novinka Peugeot 508.