Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.10.2018, 17:45

Toyota zvoláva do servisov viac ako 2,4 milióna hybridov. Môžu úplne zlyhať

Japonský automobilový gigant Toyota v piatok, len mesiac po predchádzajúcom zvolávaní hybridov, oznámil, že zvoláva do servisov viac ako 2,4 milióna hybridných automobilov v dôsledku chyby, ktorá by mohla spôsobiť ich zlyhanie.

Toyota zvoláva do servisov viac ako 2,4 milióna hybridov. Môžu úplne zlyhať
Zdroj: Archív automobiliek

Automobilka Toyota v septembri po odhalení technického problému, ktorý by mohol spôsobiť požiar vozidla, zvolala viac ako milión hybridných automobilov po celom svete.

Najnovšia akcia sa však týka hybridných modelov Prius a Auris vyrobených od októbra 2008 do novembra 2014, pričom viac ako milión týchto vozidiel sa nachádza v Japonsku.

Ďalších 830-tisíc následne patrí majiteľom v Severnej Amerike, 290-tisíc v Európe, tritisíc v Číne a zvyšok v iných častiach sveta.

Toyota vo svojom vyhlásení uviedla, že vozidlá, ktorých sa týka najnovšia akcia, boli zvolané do servisov už v rokoch 2014 a 2015, ale vtedy uskutočnené opravy sa netýkali problému, ktorý je dôvodom aktuálneho zvolávania.

Najnovšie môžu mať tieto vozidlá totiž problém pri prechode do režimu bezpečnej jazdy, ktorý môže úplne zlyhať. Ak k tomu dôjde, auto by mohlo stratiť energiu a zastať a to pri väčších rýchlostiach zvyšuje riziko nehody.

Japonské ministerstvo dopravy však v tejto súvislosti uviedlo, že tento problém zatiaľ nespôsobil žiadnu nehodu.

Automobilový gigant minulý mesiac zvolal do servisov 1,03 milióna vozidiel po celom svete v súvislosti s problémom týkajúcim sa elektroinštalácie, ktorá by mohla spôsobiť požiar vo vozidlách.

Spoločnosť Toyota predala od roku 1997 vrátane Priusu viac ako desať miliónov hybridných benzínovo-elektrických vozidiel po celom svete.