Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.08.2018, 12:27

Najvýkonnejší Mercedes majitelia nemôžu predať. Automobilka im to nedovolí

Mercedes nechce, aby sa ich nový superšportový model Project One dostal do rúk rôznych špekulantov, ktorí ani nemajú záujem o samotné auto, ale chceli by ho výhradne predať s poriadnym osobným ziskom.

Najvýkonnejší Mercedes majitelia nemôžu predať. Automobilka im to nedovolí
Zdroj: TASR

Mercedes-AMG Project One štartuje na cene 2,27 milióna eur a každý z limitovaných 275 kusov je už predaný. Podľa neoficiálnych správ by sa mal dokonca aj na Slovensko dostať jeden, či dokonca dva kusy tejto limitovanej novinky.

V priebehu minulého roka sa však vo svete už niektorí zákazníci snažili predať svoje objednávky iným záujemcom. Samozrejme, už to nebolo za pôvodnú cenu, ale poriadne by na tom zarobili.

​Mercedes sa však chce vyhnúť takýmto špekuláciám a všetkými možnými spôsobmi sa snaží takýmto skutkom zabrániť. Ak niekto svoju objednávku skutočne predá, môže sa stať, že ho Mercedes dá na takzvanú čiernu listinu a v budúcnosti mu už žiadny šuperšportový model v limitovanom počte nepredá.

Každý, kto chcel mať superšportový model v garáži, musel podpísať pri "kúpe" kontrakt, ktorý mu zakazuje predať Project One so ziskom. Niečo podobné urobil aj Ford so svojim modelom GT a chystá sa to spraviť taktiež Aston Martin s modelom Valkyrie.

Vieme, že Project One je výnimočný tým, že ho poháňa 1,6-litrový šesťvalcový agregát prepĺňaný turbodúchadlom pochádzajúci z Formuly 1, plus ďalšie tri elektromotory s výkonom 160 koní. Dva z nich výrobca namontoval priamo na prednú nápravu, jeden na motor a ešte jeden s výkonom 120 koní pomáha samotnému turbodúchadlu.

Výkon celého systému je ohromujúcich 1035 koní a vozidlo s ním zrýchli na rýchlosť sto kilometrov za hodinu už za menej ako 2,5 sekundy, na dvesto kilometrov za hodinu za šesť sekúnd a dosiahne maximálnu rýchlosť až viac ako 350 kilometrov za hodinu.

Project One by mal vážiť zhruba 1 300 kilogramov a čisto na elektrický pohon zvládne prejsť 25 kilometrov.

Zdroj: TASR/Martin Baumann

​Brutálne výkony a hlavne nasadenie motora z Formuly 1 nie sú zadarmo. Mercedes musel pristúpiť na kompromis, hoci nikto nepredpokladá, že prevádzka Project One bude lacná.

Daňou za použitie motora z F1 je jeho výdrž, zabudnite na to, že motor zvládne bez problémov 300-tisíc kilometrov, nebude to totiž ani stotisíc. Mercedes hovorí, že spaľovací motor AMG Project One bude potrebovať generálku už po každých 50-tisíc kilometroch.

Návštevníci tohtoročného bratislavského autosalónu si mohli tejto exkluzívny superšport pozrieť dokonca naživo, nakoľko ho Mercedes-Benz dokázal exkluzívne priniesť na svoju výstavnú plochu v Inchebe. Vozidlo pritom vzbudilo obrovský záujem a išlo o najšpičkovejšie auto na autosalóne 2018.

Pripravené v spolupráci s TopSpeed.sk.