Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.08.2018, 11:10

Prvý vodičský preukaz? Pred 130 rokmi ho získal vynálezca automobilu

"Vodičák" dnes už oslavuje svoje 130. narodeniny, pričom jeho prvým majiteľom bol slávny konštruktér Carl Friedrich Benz.

Prvý vodičský preukaz? Pred 130 rokmi ho získal vynálezca automobilu
Zdroj: Daimler

Nemecký konštruktér Carl Friedrich Benz sa do dejín asi najviac zapísal ako vynálezca prvého skutočného automobilu. Na konte však má tento inžinier a priemyselník ešte jedno významné prvenstvo.

Pred 130 rokmi, 1. augusta 1888, sa tiež stal prvým držiteľom vodičského preukazu na svete. Stalo sa tak vôbec tri roky po tom, čo získal patent na svoje legendárne vozidlo.

​Prvý vodičský preukaz, ktorý bol vydaný osobnosti meno Karl Friedrich Benz, mal podobu písomného povolenia mesta Mannheim šoférovať automobil na verejných cestách.

Benza k požiadaniu o toto povolenie údajne donútili sťažnosti miestnych obyvateľov najmä na hluk a zápach od jeho vozidla označeného ako Benz Velo.

Vodičský preukaz, v dnešnej podobe, bol prvýkrát zavedený v roku 1903 v Prusku a k jeho získaniu bolo nutné úspešne zložiť skúšky. V Amerike potom boli prvé vodičské preukazy zavedené o sedem rokov neskôr v dôsledku nadmerného množstva nehôd.

Prvým regulačným predpisom pre šoférovanie vozidiel v českých krajinách bolo nariadenie z roku 1900. Okrem iného uvádzalo, že rýchlosť jazdy v uzavretej obci nesmela byť väčšia ako rýchlosť koňa v čerstvom kluse.

V roku 1905 boli následne všetky doterajšie zemské nariadenia nahradené celorakúskym nariadením č. 156/1905 Sb. Z. ministerstva vnútra, ktoré stanovilo ako podmienku pre šoférovanie vozidiel úradné povolenie zvané jazdná licencia.