Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.07.2018, 15:35

Nemecký úrad si posvietil na model Tesly. Majitelia musia vrátiť dotácie

Dotácie pri kúpe elektromobilov využíva množstvo ľudí. Tí, ktorí si zaobstarali Teslu však môžu mať problém.

Nemecký úrad si posvietil na model Tesly. Majitelia musia vrátiť dotácie
Zdroj: netcarschow

Zhruba 1050 majiteľov elektrických automobilov Tesla Model S sa bude musieť vzdať dotácie v hodnote štyritisíc eur, ktorú Nemecko poskytuje na ekologické vozidlá.

Cenová hranica pre ekologický bonus je 60-tisíc eur, spomínané elektromobily sú však drahšie. Oznámil to včera Spolkový úrad pre hospodárstvo a kontrolu vývozu (BAFA).

​Vozidlo Model S od americkej spoločnosti Tesla bol vyradený zo zoznamu nemeckých dotácií vlani 30. novembra, pretože úrad zistil, že firma dodáva na nemecký trh drahšie elektromobily s vyššou výbavou, základný model tam totiž vôbec nepredávala.

Subvenciu, ktorá už bola preplatená, musí vrátiť asi 800 ľudí. Ďalším 250 ľuďom už bolo oznámené, že ju nedostanú, uviedol včera podľa agentúry Reuters hovorca úradu.

Predaj elektromobilov v Nemecku v tohtoročnom prvom polroku vzrástol o 64 percent, zatiaľ čo predaj áut Model S a Model X naopak o tretinu klesol.

Vzhľadom k tomu, že Tesla začala do Nemecka opäť vyvážať svoj základný model, zákazníci, ktorí si kúpili vozidlo lacnejšie ako je uvedená hranica 60-tisíc eur, sú oprávnení o bonus opäť požiadať.

Nemecká vláda prispieva občanom na nákup elektromobilov od júla 2016. Na Slovensku už podporu pri kúpe elektromobilu či hybridného automobilu nedostanete.