Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.05.2018, 16:15

Volvo tvrdí, že ich autá vyrobené v Číne sú kvalitnejšie ako tie z Európy

  • Pre autá vyrobené v Číne donedávna platil výsmech verejnosti z ich kvality.
  • Karty sa však obrátili a Volvo tvrdí, že ich vozidlá vyrábané práve v tejto krajine sú kvalitnejšie, než tie z Európy.
Volvo tvrdí, že ich autá vyrobené v Číne sú kvalitnejšie ako tie z Európy
Zdroj: Archív HN (Ilustračná snímka)

Možno si pamätáte články z motoristických časopisov Európy, ktoré si nedávali servítky pred ústa a verejne skritizovali rad čínskych automobiliek. A veru, bolo čo kritizovať. Číňania sa však kvalitou za posledné roky posunuli o kus dopredu a výsmech už nie je na mieste.

Navyše, nedávno do Číny presunulo časť svojej výroby aj švédske Volvo, ktoré sa prezentuje vysokou kvalitou, bezpečnosťou a zmyslom pre detail. Majú sa zákazníci obávať? Volvo, ktoré patrí pod koncern Geely, tvrdí, že práve naopak. Ich autá vyrobené v Číne sú vraj kvalitnejšie, ako tie v Európe.

Počas rozhovoru pre portál Go Auto senior viceprezident Volva Robin Page spomína, že rozhodnutie vyrábať autá v Číne sprevádzali pochybnosti o celkovej kvalite. Tie však automobilka vyvrátila.

„Zistili sme, že kvalita áut je v Číne dokonca lepšia ako v Európe. Každého trápila potencionálna kvalita výroby, ale akonáhle sme začali, bola celková kvalita vyššia,“ tvrdí Page.

Veľmi zaujímavé tvrdenie, Robin Page však mohol myšlienku rozvinúť a informovať, v ktorých aspektoch sú modely Volvo vyrobené v Číne lepšie. Kvalita je veľmi široký pojem, aj keď jeho tvrdenia nespochybňujeme.

Udáva však jeden dôvod, a ten je pomerne prekvapivý. Pre mnohých bude prekvapením, že práve nižšia miera automatizácie zabezpečila vyššiu kvalitu.

„Ak mám byť úprimný, v Európe kladú veľký dôraz na automatizáciu výrobného procesu a roboty. Tým pádom nemáte možnosť manuálneho dolaďovania. V Číne majú pre výrobné úkony viac ľudí, menej automatizovanej techniky, čo vo výsledku dáva možnosť prísnejších výrobných tolerancií... A detailnejších doladení. Nie sú to výrazné rozdiely, čísla však hovoria v prospech výroby v Číne.“

Volvo presunulo výrobu veľkého sedanu S90 do Číny v roku 2016. Ako automobilka, ktorá chce elektrifikovať celý modelový rad, plánuje v Číne vyrábať rôzne elektrifikované a plne elektrické modely budúcnosti.

Pripravené v spolupráci s TopSpeed.sk.