Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.05.2018, 11:00

Dieselgate pokračuje. Audi hlási ďalšie modely s upravenými motormi

  • Značka Audi, ktorá je prémiovú divíziou európskej automobilovej skupiny Volkswagen, objavila v niektorých svojich modeloch s naftovým motorom nezrovnalosti v softvéri.
  • V súvislosti s problémom ide zhruba o 60-tisíc vozidiel.
Dieselgate pokračuje. Audi hlási ďalšie modely s upravenými motormi
Zdroj: Reuters

Firma Audi uviedla, že nezrovnalosti v súftvéri niektorých naftových motorov objavila pri internom vyšetrovaní problémov s dieselovými agregátmi v súvislosti s emisným škandálom, ktorý vypukol v skupine Volkswagen v roku 2015.

Automobilka o probléme informovala aj nemecký spolkový úrad pre motorové vozidlá KBA. Alexander Dobrindt, spolkový minister dopravy, uviedol, že nelegálny softvér má mať až 60-tisíc vozidel Audi na celom svete.

​"Poškodené" autá prešli homologizáciou v Luxembursku, uviedol Automagazín Quattroruote. Nemecká automobilka Audi však neupresnila, o akú nezrovnalosť ide. Iba uviedla, že v spolupráci s úradmi poskytne aktualizáciu softvéru.

Podľa nemeckého časopisu Der Spiegel modely Audi A6 obsahujú softvér, ktorý umelo znižuje vstrekovanie močoviny (AdBlue), ktorá sa používa na neutralizáciu emisií v systéme SCR.

Magazín Quattroruote zas informuje, že ide o modely Audi A6 a A7 so šesťvalcovým motorom TDI Gen2 evo Euro6 s maximálnym výkonom 200 kW (272 koní).

Automobilka pre istotu ešte upresňuje, že žiadny z modelov s týmto motorom nebol predaný v USA. Audi vytvorí úpravu softvéru riadiacej jednotky, ktorú po schválení príslušnými úradmi nainštaluje v rámci svojej zvolávacej akcie.

Audi už v súvislosti so škandálom s emisiami pri naftových vozidlách zvolala na kontrolu viac ako 850-tisíc vozidiel. Celá skupina Volkswagen potom až milióny áut. Na odškodnom a pokutách následne vyplatila miliardy dolárov, napísala agentúra Reuters.