Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.04.2018, 11:00

​Poznáme najpredávanejšie športové kupé sveta. Titul získala opäť americká legenda

Analýza dát IHS Markit ukazuje, ktoré športové "kupéčko" sa stalo svetovo najpredávanejším.

​Poznáme najpredávanejšie športové kupé sveta. Titul získala opäť americká legenda
Zdroj: Ford

Ikonický takzvaný „pony car“ Ford Mustang je už tretí rok po sebe najpredávanejším športovým kupé sveta. V roku 2017 predala značka spolu viac ako 125-tisíc Mustangov. Čo sa ukrýva za takýmto úspešným predajom?

Najnovšia generácia je veľmi vydareným športovým autom, stále totiž ponúka aj naozaj monštruózny päťlitrový V8 agregát pod kapotou a navyše je z celkom lacného kraja. Ktoré auto vám dá za také peniaze viac radosti ako tento americký klasik?

Čísla predajov si vo Forde nevymysleli, ale ide o analýzu dát IHS Markit, do ktorej zarátali celkovo 146 krajín sveta. Mustang je tak právoplatne najpredávanejším športovým kupé roku 2017. Podľa IHS „športové kupé“ zahŕňa dvojdverové verzie a taktiež otvorené kabriolety.

„Svet miluje Mustang,“ hovorí analytik predajov Fordu, Erich Merkle. „Dlhé roky bol Mustang v určitých častiach sveta nedosiahnuteľným vozidlom. Ľudia ho poznali len z internetu alebo televízie. Teraz však brázdi ulice a cesty od Pekingu až po Sao Paulo!“

Samozrejme, najväčším dopytom sa pýši USA. V roku 2017 tam predali až takmer 82-tisíc Mustangov. 44-tisíc potom pripadá na ostatné krajiny celého sveta, čo je naozaj úctyhodné číslo. Silný dopyt dokonca aj v Číne. So 7 125 registráciamiv roku 2017 ide o najpredávanejšie športové kupé krajiny.

Najobľúbenejším motorom celosvetovo je samozrejme poriadne silný a na dnešné pomery už stále "menej častý" päťlitrový osemvalec. Ten dosahuje mimochodom výkon 336 kW (451 koní) a krútiaci moment 529 Nm. Maximálna rýchlosť je potom 250 kilometrov za hodinu.

Na videu vyššie si môžete dokonca pozrieť prvú jazdu s modernizovanou americkou legendou. Cena v súčasnosti začína na Slovensku už na hodnote 38 990 eur, pričom dostanete 2,3-litrový EcoBoost agregát s manuálnou šesťstupňovou prevodovkou.

Strop tvorí spomínaný osemvalec s automatickou 10-stupňovou prevodovkou vo verzii Convertible za 53 990 eur. K dispozícii sú samozrejme rôzne príplatkové prvky.

Pripravené v spolupráci s TopSpeed.sk.