Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.04.2018, 15:15

Automobilky dnes rokujú o emisiách. Európska komisia navrhuje ich zníženie

  • V Prahe dnes rokujú zástupcovia národných automobilových asociácií a štátnej správy krajín višehradskej štvorky (V4) o znižovaní emisií v automobilovom priemysle.
  • Témou je legislatívny návrh Európskej komisie pre reguláciu emisií CO2 po roku 2020 a podmienky pre rozvoj takzvanej Čistej mobility.
Automobilky dnes rokujú o emisiách. Európska komisia navrhuje ich zníženie
Zdroj: Reuters

Zástupcovia automobilového priemyslu sa dnes zaoberajú dopadmi navrhovaných emisných cieľov CO2 z osobných automobilov a ľahkých úžitkových vozidiel pre roky 2025 a 2030 na priemysel krajín V4. S tým súvisí podpora čistej mobility, ktorá korešponduje s nutným rozvojom infraštruktúry a vytváraním stimulov pre nákup nízkoemisných vozidiel.

Podľa návrhu Európskej komisie priemerné emisie osobných a dodávkových áut novo registrovaných v EÚ budú musieť byť v roku 2025 o 15 percent a v roku 2030 o 30 percent nižšie v porovnaní s rokom 2021.

Európska asociácia výrobcov áut ACEA sa k návrhu stavia kriticky a navrhuje zníženie o 20 percent. Podľa ACEA sa emisie CO2 v automobiloch od roku 2005 znížili o 28 percent a do roku 2021 redukcia dosiahne 42 percent.

Európske automobilky sa v rámci úsilia o splnenie stále prísnejších požiadaviek regulačných orgánov v nasledujúcich rokoch chystajú výrazne rozšíriť ponuku modelov na elektrický pohon. Firmy ako Volkswagen či Mercedes Benz napríklad chystajú ku každému svojmu modelu elektrickú alternatívu.

Škoda Auto, ktorá je súčasťou Volkswagenu, chce s prvým elektromobilom prísť na trh na konci budúceho roka, v roku 2019 uvedie aj prvé vozidlo na hybridný pohon. Do roku 2025 chce ponúkať celkovo desať modelov na elektrický pohon.

Automobilky v krajinách V4 vyrobili vlani vyše 3,6 milióna vozidiel, z toho 1,42 milióna pripadá na Česko a 1,03 milióna na Slovensko. Automobilový priemysel v regióne zamestnáva vyše 636-tisíc ľudí.