Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.01.2018, 13:00

Trom nemeckým automobilkám hrozí škandál. Škodlivosť emisií sa mala testovať aj na ľudoch

Škodlivosť automobilových emisií sa v minulosti netestovala len na opiciach, ale dokonca aj na ľuďoch.

Trom nemeckým automobilkám hrozí škandál. Škodlivosť emisií sa mala testovať aj na ľudoch
Zdroj: Reuters

Informoval o tom denníku Süddeutsche Zeitung, podľa ktorého testy robila inštitúcia založená nemeckými automobilkami Volkswagen, BMW a Daimler. Nemecká vláda, ktorej rada pozorovateľov vyčíta príliš mäkký postup voči automobilkám, dnes testy na ľuďoch a opiciach odsúdila.

Na konci minulého roka sa ukázalo, že Európska výskumná asociácia pre životné prostredie a zdravie v dopravnom sektore (EUGT), ktoré v roku 2007 založila trojica nemeckých automobiliek spoločne s firmou Bosch, testovala škodlivosť emisií naftových vozidiel na opiciach. Teraz je zrejmé, že predmetom testov boli aj ľudia.

V správe o činnosti združenia za roky 2012 až 2015 sa uvádza, že EUGT na odporúčanie svojej rady "podporila krátkodobú inhalačnú štúdiu oxidu dusičitého u zdravých ľudí". Rôzne koncentrácie oxidu dusičitého (NO2) sa potom testovali na 25 osobách, pričom nebola "preukázaná žiadna reakcia na inhalovaný NO2". Nepreukázali sa ani žiadne zápalové účinky NO2 na dýchacie cesty.

Nemecká vláda testy ostro kritizovala. Jej hovorca Steffen Seibert na tlačovej konferencii v Berlíne vyhlásil, že nie sú v žiadnom prípade eticky zdôvodniteľné. Vystupujú podľa neho rady otázok, kto bol za testami. Vec sa musí vyšetriť. Žiadne pochopenie pre podobné testy nemá podľa hovorcu ani ministerstva dopravy, ministerstvo životného prostredia ich označilo za neseriózne a trúfalé.

V čase, keď sa testy uskutočnili, už podľa denníku Süddeutsche Zeitung, spoločnosť Bosch nebola členom výskumného zväzu, tri automobilky však áno. Spoločnosť Daimler výskum na ľuďoch tvrdo odsúdila a oznámila, že vyšetrí, ako k tomu došlo. Postup EUGT podľa firmy odporuje ich hodnotám a etickým princípom.

Už pred niekoľkými dňami sa trojica spoločností, ktoré sa už v Nemecku stretávajú s niekoľkými škandálmi a teraz aj s rastúcim tlakom politikov, dištancovala od testov na opiciach.