Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.01.2018, 15:45

Emisný škandál pokračuje. Žalobe za manipulácie testov čelí už aj Ford

Americká automobilka Ford je ďalšou, ktorá musí riešiť problémy spojené s takmer dva a pol roka trvajúcim emisným škandálom.

Emisný škandál pokračuje. Žalobe za manipulácie testov čelí už aj Ford
Zdroj: REUTERS/Mike Blake

Aj Ford mal inštalovať do svojich áut problematický softvér umožňujúci zavádzanie pri emisných testoch. Poukazuje na to žaloba, ktorú v Amerike na firmu v mene vlastníkov jej úžitkových vozidiel podala právnická firma Hagens Berman. Ford však žalobu označil za "neopodstatnenú".

Podľa žaloby firmy Hagens Berman Ford manipuloval s emisiami pri svojich vozidlách s naftovým motorom F-250 a F-350 Super Duty s cieľom prejsť federálnymi emisnými testami. Manipulácia sa podľa firmy mala týkať minimálne 500-tisíc vozidiel.

Ford v reakcii uviedol, že všetky jeho autá plnia environmentálne normy platné v Spojených štátoch. "Softvér na manipuláciu emisií sa vo vozidlách Ford nenachádza," oznámila spoločnosť s tým, že voči týmto nepodloženým tvrdeniam sa bude brániť.

Hagens Berman nepodala žalobu tohto druhu prvýkrát. Už minulý rok podobné žaloby podala na automobilky General Motors a Fiat Chrysler a okrem nich aj na výrobcu motorov Cummins.