Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.12.2021, 15:29

Tlak na elektromobilitu je „za hranou“, varujú výrobcovia. Stojí obrovské peniaze

  • Automobilky sú pod tlakom, aby čo najrýchlejšie a v čo najväčšej miere prešli na elektromobilitu. Väčšina výrobcov to vďaka rôznym spoluprácam v rámci koncernov technicky zvládne.
  • Treba však dodať, že to bude zároveň znamenať stratu veľkého počtu pracovných miest. Riaditeľ spoločnosti Stellantis Carlos Tavares podotkol, že je ohrozená aj kvalita nových automobilov.
Tlak na elektromobilitu je „za hranou“, varujú výrobcovia. Stojí obrovské peniaze
Zdroj: Toyota (ilustračná snímka)

Carlos Tavares, ktorý patrí k „najhubatejším“ z admirálov svetového autopriemyslu, uviedol, že vonkajší tlak na výrobcov automobilov, aby urýchlili prechod na elektromobily, potenciálne ohrozuje pracovné miesta a kvalitu vozidiel, pretože náklady na výrobu takýchto áut sú skutočne enormné.

Tavares v rozhovore na konferencii Reuters Next dokonca povedal, že náklady sú „za hranicou“ toho, čo môže automobilový priemysel vôbec uniesť. „Bolo rozhodnuté vnútiť automobilovému priemyslu elektrifikáciu, ktorá prináša 50 percent dodatočných nákladov oproti spaľovaciemu konvenčnému vozidlu,“ povedal.

„Nie je možné preniesť 50 percent dodatočných nákladov na konečného spotrebiteľa, pretože už väčšina dnešnej strednej triedy ich nebude schopná zaplatiť.“ dodáva Tavarec. „Výrobcovia automobilov by mohli účtovať vyššie ceny a predávať menej vozidiel, alebo sa zmieriť s nižšími maržami.“ Obe tieto cesty však vedú k škrtom, píše iDNES.cz.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 78% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Do konca súťaže zostáva

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.