Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.11.2021, 11:04

Veľké sólo pre štvoricu bubnov. „Stredoveká“ technológia automobilov plánuje návrat

Staré hity sa v novej podobe vracajú do hitparád. To je aj prípad bubnových bŕzd, ktoré majú pomôcť znížiť poletujúce častice, ale aj ušetriť výrobné náklady, píše iDNES.cz.

Veľké sólo pre štvoricu bubnov. „Stredoveká“ technológia automobilov plánuje návrat
Zdroj: Continental

V súvislosti s elektromobilitou vraj čaká známe bubnové brzdy veľká kariéra, keď sa po zadných kolesách majú objaviť aj na tých popredných. Po tom, čo ide autám z výfuku, sa totiž začína stáčať pozornosť aj na takzvané nevýfukové emisie NEE (Non-Exhaust Emissions).

Poletujúce častice produkované opotrebovaním pneumatík, povrchov vozoviek a bŕzd majú tiež veľmi negatívny dopad na verejné zdravie. Potvrdzujú to aj merania v nemeckých mestách, ktoré odhalili, že zákazy vjazdu starších áut so vznetovým motorom do ich centier prakticky neviedli k zníženiu emisií jemného prachu a malých pevných častíc.

Je totiž faktom, že veľa ich vzniká aj pri brzdení. Podľa rôznych prieskumov a meraní sa totiž z brzdového obloženia auta uvoľňuje viac škodlivých látok ako zo samotného výfuku auta s moderným motorom spĺňajúcim náročnú normu Euro 6.

Ponúkajú sa rôzne riešenia

Problém rastie spoločne s tým, ako stúpa obľuba veľkých a ťažkých áut, najmä typu SUV. A týka sa to aj inak lokálne čistých elektromobilov, ktoré sú kvôli batériám oveľa ťažšie ako porovnateľne veľké autá s konvenčnými spaľovacími motormi.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 78% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Do konca súťaže zostáva

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.