Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.11.2021, 00:00

Rozmach elektrických vozidiel sa môže zabrzdiť, ekológovia vinia zlé automobilky

  • Predaje elektromobilov v Európe raketovo rastú, napríklad v treťom štvrťroku tohto roka vzrástol ich predaj medziročne o 56,7 percenta na 212 582 vozidiel.
  • Otázkou však je, nakoľko je tento rast trvalý a kedy narazí na svoj strop. Môže to byť už veľmi skoro.
Rozmach elektrických vozidiel sa môže zabrzdiť, ekológovia vinia zlé automobilky
Zdroj: Audi

Niektorí ekológovia v tom majú jasno – automobilky podvádzajú a treba dramaticky sprísniť pravidlá. „Cieľ EÚ pre výrobcov automobilov do roku 2025 je tak slabý, že bude realizovaný o dva roky skôr,“ uvádza analýza najvýznamnejšej európskej lobistickej ekologickej organizácie Transport & Environment (T&E).

Alex Keynes, manažér pre čisté vozidlá v spoločnosti T&E, uviedol: „Boom elektromobilov bol poháňaný pravidlami EÚ pre čisté vozidlá, ale ak zákonodarcovia nezasiahnu, bude oslabený. Teraz je čas stanoviť riadne ambiciózne ciele, ak sa chceme vyhnúť premárnenému desaťročiu v pretekoch o dekarbonizáciu automobilov.“

Analýza konkrétne kritizuje, že medzery v pravidlách EÚ umožnia výrobcom automobilov, aby len v tomto roku predali o 840-tisíc plne elektrických automobilov menej, než by mali. Konkrétnu vinu zvaľuje štúdia na nabíjacie (plug-in) hybridy, píše iDNES.cz.

Predovšetkým giganti Daimler a BMW sú podľa T&E „expertmi na využívanie predaja falošných elektrických plug-in hybridov, ktoré – pokiaľ nie sú nabité – môžu v skutočnosti znečisťovať životné prostredie viac ako motory na fosílne palivá“.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 83% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.