20.11.2017, 17:00

Volkswagen plánuje ofenzívu v segmente SUV. Dodržať predpisy však bude ťažšie

Volkswagen chce stimulovať svoju expanziu prostredníctvom výrazného rozšírenia ponuky v segmente SUV.

Volkswagen plánuje ofenzívu v segmente SUV. Dodržať predpisy však bude ťažšie
Zdroj: netcarshow (ilustračná snímka)

Tým si však sťažuje plnenie predpisov Európskej únie (EÚ) týkajúcich sa znižovania emisií. "Máme slabé zastúpenie v tomto najziskovejšom a najrýchlejšie rastúcom segmente, a preto uzavrieme túto medzeru," vyhlásil v pondelok finančný riaditeľ Volkswagenu Frank Witter.

Koncern plánuje pre najbližšie roky viac ako 45 modelov SUV. Do roku 2020 by každé tretie nové vozidlo koncernu predané v Európe malo patriť do segmentu mestských športovo-úžitkových vozidiel a v USA dokonca každé druhé. Na najdôležitejšom čínskom trhu by sa podiel SUV na celkovom odbyte mal dovtedy zvýšiť z aktuálnych 18 percent na 40 percent.

Avšak, aby koncern dokázal plniť predpisy EÚ týkajúce sa zníženia emisií kysličníka uhličitého (CO2) aj napriek stúpajúcemu počtu ťažších áut, musí viac investovať do ekologickejších motorov. "Úloha dodržať predpisy týkajúce sa CO2 bude ťažšia," uviedol Witter.

Automobilky musia do roku 2021 znížiť priemerné emisie celej flotily nových vozidiel všetkých značiek na 95 gramov CO2 na 1 kilometer zo 130 gramov v roku 2015. Za prekročenie tejto hranice môže EÚ uložiť výrobcom áut pokuty.

Volkswagen však predpokladá, že prepisy splní a vyhne sa plateniu pokút, uviedol Witter. Koncern v piatok (17.11.) oznámil, že do konca roka 2022 investuje viac ako 34 miliárd eur do elektromobilov, autonómneho riadenia a digitalizácie.

Volkswagen vďaka plánovanej expanzii v segmente SUV a elektromobilov a očakávaného oživenia trhov v Brazílii, Indii, Rusku a východnej Európe zvýšil prognózu rastu tržieb do roku 2020. Koncern tiež počíta po emisnom škandále so zotavením v Severnej Amerike a Európe.

Globálne tržby by mali do roku 2020 vzrásť o vyše 25 percent v porovnaní s takmer 220 miliardami eur v roku 2016. Volkswagen ešte v marci očakával nárast len o 20 percent. Koncern tiež mierne zvýšil predpoveď rastu prevádzkového zisku na 25 percent. Rendita by mala dosiahnuť 6,5 percenta až 7,5 percenta.

Investori pozitívne privítali zlepšenie výhľadu a akcia Volkswagenu posilnila približne o štyri percentá.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.