Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.11.2017, 15:30

Tatra sa snaží presadiť aj v zahraničí. S novinkou to skúsi v Nemecku

Výrobca nákladných automobilov Tatra Trucks od roku 2013 postavil a predal približne 150 vozidiel Tatra Phoenix kategórie T.

Tatra sa snaží presadiť aj v zahraničí. S novinkou to skúsi v Nemecku
Zdroj: Tatra Trucks

Ide o takzvané tatraktory určené pre poľnohospodárov. Väčšina vozidiel smeruje do poľnohospodárskeho priestoru v Českej republike, ale firma sa snaží presadiť aj v zahraničí, agentúre ČTK to dnes povedali zástupcovia firmy na veľtrhu Agritechnica v Hannoveri.

Automobilka spoločne s miestnym dílerom predstavila na veľtrhu špeciálne vozidlo Tatra Phoenix Euro 6 v prevedení návesový ťahač s podvozkom v konfigurácii 4x4 určený pre kompletizáciu s poľnohospodárskymi návesmi.

Podľa Šárky Haladejovej, ktorá zastupuje Tatru v Nemecku, sa firma snaží dostať na nemecký trh s rôznymi rozšíreniami pre stavby, petrochemický priemysel a v severnom Nemecku aj pre agroprůmysl.

"Veríme, že vďaka špeciálnemu podvozku sa dostaneme na nemecký trh, ktorý je stále trochu konzervatívny," povedala Haladejová. Tatra do Nemecka predáva zatiaľ len po kusoch, dôvodom je veľká konkurencia.

Podľa Haladejovej je Tatra plnohodnotným vozidlom pre offroadovú prevádzku, čo už českí poľnohospodári vedia a vozidlá kupujú. "Verím, že to budú robiť aj Nemci," poznamenala Haladejová.

Vozidlo je prispôsobené na pohyb po poľnohospodárskych plochách a po bežných cestách. Takzvané tatraktory sa vyrábajú v dvoch, troch a štvornápravových variantoch, pričom 95 percent produkcie smerovalo na český trh. "Zvyšných päť percent boli dodávky na Slovensko, jednotky kusov boli predané aj do Holandska a v podobnom počte do Nemecka a Rakúska," uviedol Andrej Čírtek.

Automobilka Tatra Trucks zamestnáva viac ako 1300 ľudí, ďalších viac ako 600 pracuje v dcérskej spoločnosti Tatra Metalurgie. Za posledný rok firma vyrobila 1 326 vozidiel, medziročne tak vzrástla výroba o viac ako 50 percent. Rast očakáva Tatra Trucks aj v nasledujúcich rokoch.

Tradičný veľtrh Agritechnica sa koná každé dva roky a jeho história sa začala písať v polovici 80. rokov vo Frankfurte nad Mohanom.

Od polovice 90. rokov sa pravidelne konajú v Hannoveri a tešia sa záujmu vystavovateľov aj návštevníkov z celého sveta. V roku 2015 navštívilo Hannoverský veľtrh viac ako 450-tisíc návštevníkov zo 115 krajín.