15.07.2017, 09:30

Prvý pokus vyšiel. Teraz sa Hyperloop pripravuje na rozhodujúci test

Hyperloop
Zdroj: Reuters

Inžinieri by mohli už čoskoro v Nevade uskutočniť rozhodujúci test futuristickej technológie vysokorýchlostnej prepravy osôb presadzovanej podnikateľom Elonom Muskom a nazývanej Hyperloop.

Musk túto technológiu, ktorá má prepravovať cestujúcich a náklad v kapsuliach podtlakovými rúrkovými tunelmi, označuje za revolúciu v doprave. Marcy Simonsová, hovorkyňa spoločnosti Hyperloop One, ktorá tento systém dopravy vyvíja, uviedla, že spoločnosť je pripravená v najbližších niekoľkých týždňoch poslať do skúšobnej prevádzky v testovacom zariadení v Nevade kapsulu s dĺžkou 8,5 metra.

Firma v stredu zverejnila výsledky testu v nevadskej púšti z 12. mája, pri ktorom testovacie "sánky" na kolieskach prvýkrát prešli nad koľajnicami za použitia elektromagnetického pohonu a magnetickej levitácie vo vákuovej trubici.

Celý test trval 5,3 sekundy a sánkam sa podarilo dosiahnuť rýchlosť 113 kilometrov za hodinu, uviedla Simonsová. V nadchádzajúcej fáze testovania s kapsulou si Hyperloop kladie za cieľ dosiahnuť rýchlosť vyše 400 kilometrov za hodinu.

Zástancovia projektu predvídajú, že kapsula dosiahne rýchlosť až 1200 kilometrov za hodinu. Skeptici však tvrdia, že nápad narazí na sériu problémov, vrátane získania stavebného povolenia po možnosti zatáčania kapsule vo vysokej rýchlosti.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.