13.07.2017, 13:50

Nová generácia čiernych londýnskych taxíkov. Musia byť „zelené“

Známe londýnske taxíky sa menia. Nahradia ich nové elektrické, lepšie povedané hybridné verzie.

Nová generácia čiernych londýnskych taxíkov. Musia byť „zelené“
Zdroj: LEVC

Každý, kto pozná Londýn, si určite všimol typické čierne taxíky „black cab“. Tie v britskom hlavnom meste pôsobia už dlhé roky a prešli niekoľkými modernizáciami. Najnovšia generácia však prináša taxíky v podobe hybridov.

Doteraz vyrábala tieto taxi-vozidlá spoločnosť London Taxi Company, ktorá zmenila svoj názov na LEVC ( London EV Company). Od 1. januára 2018 musia byť v Londýne vydávané licencie taxislužby výhradne ľudom, ktorí budú jazdiť ekologickým autom.

Pritom musí automobil zvládnuť jazdu s nulovými emisiami aspoň na 48 kilometrov a pod 50 g/km CO2

​To bol dôvod prečo sa londýnska spoločnosť, teraz už LEVC, musela prispôsobiť a vyrobila nové „zelené“ vozidlá. Tie sa volajú LEVC TX a na čisto elektrický pohon prejdú 112 kilometrov. Dojazd sa dokáže radikálne predĺžiť, na 640 kilometrov, vďaka benzínovému 1,3-litrovému agregátu. Tento trojvalec však slúži len ako generátor energie pre elektromotor.

Spoločnosť sľubuje, že taxi, ktoré za deň prejde 120 míľ (193 kilometrov) ušetrí s novým autom približne 100 libier, čiže asi 112 eur na palive týždenne.

Cestujúcim ponúkne vysokú mieru komfortu v šesťmiestnom „salóne“ vzadu, kde majú k dispozícii aj bezdrôtové nabíjanie telefónov či pripojenie Wi-Fi. Rovnako je dôležitá aj bezpečnosť a tá je dosiahnutá osadením spevneného rámu.

Odľahčené zvary a základ z hliníku vyrovnajú vysokú hmotnosť akumulátorov. Pohodlné nastupovanie zabezpečia dvere s takmer 90-stupňovým otváraním.

Zdroj: LEVC

​Auto sa má k prvým zákazníkom prísť už v auguste a firma má v pláne do roku 2020 dostať do londýnskych ulíc až 9-tisíc nových "hybridov". Pritom už eviduje prvé objednávky.

Vybudovať sa má aj 80 nabíjacích staníc pre tieto taxíky začiatkom budúceho roka, do konca roka 2018 to má stúpnuť na 150 a v roku 2020 má počet stúpnuť na celkovo 300 staníc.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.