Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.07.2017, 09:51

Volvo ako prvá tradičná automobilka prestane vyrábať autá so spaľovacím motorom

Volvo ako prvá tradičná automobilka prestane vyrábať autá so spaľovacím motorom
Zdroj: Miro Glasa

Švédsky výrobca osobných áut Volvo Car Group presúva záujem od vozidiel s čisto spaľovacím motorom smerom k elektrickým a hybridným automobilom. Firma dnes oznámila, že všetky nové modely uvedené na trh od roku 2019 budú plne elektrické alebo hybridné.

Volvo sa tak stáva prvou veľkou tradičné automobilkou, ktorá stanovila dátum, od ktorého plánuje ukončiť výrobu áut iba so spaľovacím motorom, aj keď elektrické vozidlá sú už v odvetví dlho trendom. Existujú aj výrobcovia čisto elektrických áut, napríklad americká Tesla Motors.

Päť noviniek 

Volvo bude naďalej vyrábať spaľovacie motory pre modely, ktoré budú uvedené na trh pred oznámeným dátumom. Súčasne chce ale začať vo všetkých svojich modelových radách ponúkať elektrické alebo hybridné vozidlá.

"Toto oznámenie znamená koniec áut poháňaných len spaľovacím motorom," uviedol podľa agentúry Reuters generálny riaditeľ spoločnosti Volvo Cars Hakan Samuelsson.
Medzi rokmi 2019 a 2021 plánuje automobilka Volvo predstaviť päť nových, čisto elektrických vozidiel. Tri z nich pod značkou Volvo a dve pod značkou Polestar.

Prémiové vozidlá

Od roku 2010, kedy firmu od amerického výrobcu áut Ford Motor kúpila čínska skupina Geely, automobilka Volvo silne investovala do nových modelov a tovární. Vybudovala si tak pevnú pozíciu na trhu prémiových vozidiel, ktorému dominujú väčší konkurenti, najmä nemecké automobilky Mercedes-Benz a BMW.

Súčasťou stratégie firmy je aj prijatie nových technológií, ktoré umožňujú vyšší výkon elektrických vozidiel a tiež autonómne riadenie. Minulý mesiac firma oznámila, že premení svoj podnik Polestar na samostatnú značku, ktorá sa zameria na elektrické vozidlá s vysokým výkonom. Mala by sa stať konkurentom vozidlám Tesla a Mercedes AMG.

Výroba rastie 

Volvo sa rozhodlo zamerať sa na elektrické vozidlá asi aj vďaka svojmu čínskemu majiteľovi. Čína je teraz jednotkou v oblasti predaja elektrických áut a Geely je jedinou čínskou automobilkou, ktorá vyrába autá pre Spojené štáty. Podľa údajov webu EV-Volume.com sa v Číne vlani predalo takmer 265-tisíc čisto elektrických vozidiel, zatiaľ čo v celej Európe 110-tisíc.

Celosvetovo je trh s čisto elektrickými vozy stále ešte malý, na celkovom predaji áut mali vlani elektrické vozidlá podiel menej ako jedno percento. Výroba sa ale zvyšuje. Od januára do marca celosvetový predaj elektrických a hybridných vozidiel s nabíjaním batérie zo zásuvky vzrástol o 40 percent na 191 700.