19.06.2017, 17:00

Bezpečnostné skrutky kolies? Povolíte ich jednoducho aj bez adaptéra

Bezpečnostné skrutky na kolesách majú zabrániť ich prípadnej krádeži. Avšak, ich uvoľnenie je prekvapivo jednoduché aj bez špeciálneho adaptéra.

Bezpečnostné skrutky kolies? Povolíte ich jednoducho aj bez adaptéra
Zdroj: Youtube

Dnes patria bezpečnostné skrutky na kolesách medzi najrozšírenejšie zabezpečovacie mechanizmy, ktoré si ľudia na autá kupujú. Žijú v pocite, že im nikto disky neukradne. Omyl, ak zlodej chce, tak ukradne všetko. Na trhu existuje viacero typov bezpečnostných skrutiek a k nim prislúchajúce adaptéry.

Oplatí sa táto investícia? Vzhľadom na cenu si myslím, že áno.

Pri používaní bezpečnostných skrutiek alebo matíc treba dodržať niektoré zásady, ktoré sú často ignorované:

1. Uchovajte si hlavicu k montáži na bezpečnom mieste, v prípade straty si spôsobíte zbytočné komplikácie.

2. Nikdy nedovoľte, aby vám v servise uťahovali bezpečnostné sady pneumatickým kľúčom, vždy iba ručne.

3. Uťahovanie skrutiek/matíc je potrebné robiť momentovým kľúčom na predpísaný uťahovací moment stanovený výrobcom auta.

4. Uschovajte si balenie. Je na ňom kód hlavice a v prípade straty nástavca sa dá objednať náhradný kľúč.

Skrutky a matice sú vždy zabalené v balení od výrobcu. Súčasťou balenia sú zvyčajne 4 kusy skrutiek alebo matíc podľa typu auta a nástavec.

Avšak človek je tvor nezodpovedný, zábudlivý a neraz sa stane, že tento adaptér niekde stratí. A keď to je v piatok podvečer alebo cez víkend, problém je na svete. Ale nemusí to byť vôbec zložité. Existujú totiž nie menej známe finty, ako vybrať bezpečnostnú skrutku.

Rovnaká metóda sa používa aj keď skrutku ľudovo povedané „strháte“. Ale pozor, niekedy to vyjsť nemusí. Ak je skrutka dotiahnutá na maximum, občas sa stane, že to ani týmto spôsobom nepovolíte.

V ideálnom prípade k tomu nič špeciálne nepotrebujete. Stačí o trochu menší 12 hranný orech z gola sady, kladivo a kľuč s dlhou pákou. „Ako na to“ sa dozviete v priloženom videu.

Pripravené v spolupráci s TopSpeed.sk.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.