17.06.2017, 14:45

Slovensko je vo svete automobilová veľmoc. Pozrite sa, čo všetko sa u nás vyrobilo

História slovenského automobilového priemyslu siaha až do sedemdesiatych rokov 20. storočia. Za ten čas sa u nás vyrobili milióny áut.

Slovensko je vo svete automobilová veľmoc. Pozrite sa, čo všetko sa u nás vyrobilo
Zdroj: HN/Drahomír Piok

Všetko to začalo výstavbou bratislavských automobilových závodov (BAZ), kde mohla tesne po založení vznikať „slovenská“ Alfa Romeo. Pod licenciou mal v Bratislave vznikať skutočne unikátny model, ktorý mohol byť na svoju dobu unikátnym autom. 

Prečo sa také niečo u nás nikdy nevyrábalo, sa už nikdy nepodarí s určitosťou zistiť, no podľa neoficiálnych informácií mala „Praha“ také niečo zhodiť zo stola. Miesto nej sa dostal do Bratislavy model, ktorý pripravila Škoda. 

A tak sa u nás výbral napríklad model Škoda Garde. Prvý sériovo vyrábaný automobil na Slovensku. Bol to predchodca známeho Rapidu, ktorý už pokračovateľa nedostal.

Keď už sme pri tých legendách, tak napríklad v Trnave sa až do roku 1999 vyrábali známe Škody 1203. Je až neuveriteľné, ako dlho prežil základný koncept toho auta v sériovej výrobe. Bolo to takmer 30 rokov. A hoci boli populárne, posledné čo sa o nich dalo povedať je, že boli spoľahlivé. 

Zmena na Slovensko prišla až po tom, čo v roku 1991 BAZ kúpil Volkswagen a začal tu vyrábať jeden zo svojich top modelov - Volkswagen Passat.

A hoci sa u nás vývoj áut vo vlastnej réžii nezachoval, zosumarizovali sme, čo sa u nás všetko vyrábalo. Od najmenších áut až po luxusné Porsche. Všetko nájdete v prehľadnej galérii. 

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.