Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.06.2017, 17:53

Toyota predala zvyšný podiel v Tesle. Viac než elektromotory ju zaujíma vodíkový pohon

Toyota predala zvyšný podiel v Tesle. Viac než elektromotory ju zaujíma vodíkový pohon
Zdroj: Tesla

Japonská automobilka Toyota Motor predala svoj zostávajúci podiel 1,43 percenta v americkom výrobcovi elektrických áut Tesla. Toyota bola jedným z prvých investorov v Tesle, neskôr sa však obe firmy dostali do sporu. Toyota neuviedla, za koľko akcie predala, ani aká bola návratnosť jej investície.

Spolupráca oboch firiem začala v roku 2010, kedy Toyota kúpila v Tesle podiel za 50 miliónov dolárov. V rovnakom čase Tesla kúpila kalifornský závod Toyoty za 42 miliónov dolárov. Obe firmy v roku 2014 spoločne vyvinuli elektrické športovo-úžitkové vozidlo RAV4.

​Medzi oboma spoločnosťami ale nastali nezhody po zvolaní týchto vozidiel na kontrolu a ich technická spolupráca bola prerušená. Toyota hneď potom predala časť svojho podielu v Tesle.

V uplynulých rokoch Toyota sama investovala do výroby výhradne elektrických áut s cieľom zvíťaziť nad Teslou a ďalšími výrobcami elektrických áut. Podľa zverejnených správ má ale vedenie Toyoty väčší záujem vyvíjať skôr vodíkové autá než elektrické.

Akcie Tesly napriek tomu v tomto roku výrazne spevňujú a Tesla sa už podľa trhovej kapitalizácie stala najhodnotnejšou automobilkou v USA. K rastu ceny akcií prispeli očakávania vysokého dopytu po jej aute Model 3, ktoré má byť cenovo dostupnejšie ako predchádzajúce modely.