Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.06.2017, 15:30

Žiadne správy počas šoférovania. Apple „stíši“ svoje smartfóny

Telefón za volant nepatrí a to hlavne v dobe, keď má väčšina z novších modelov rôzne systémy a možnosť „volať cez auto“.

Žiadne správy počas šoférovania. Apple „stíši“ svoje smartfóny
Zdroj: Pixabay

Vodiča písanie správ odpútava od šoférovania, stráca očný kontakt s premávkou a nevenuje tak dostatočnú pozornosť vedeniu vozidla, čo môže skončiť nehodou. Najnovšie sa k automobilkám ako Toyota, Porsche či Nissan pridáva aj známy výrobca smartfónov Apple.

Ten totiž predstavil najnovšiu generáciu svojho operačného systému pre mobily, označovaný ako iOS 11. Hoci sa ku konečným zákazníkom dostane až v priebehu jesene tohto roka, známa je už jedna zaujímavá funkcia novinky. Volá sa Do Not Disturb While Driving (Nevyrušujte ma počas šoférovania) a má schopnosť určovať rýchlosť pohybu telefónu.

V prípade že sa mobil „hýbe“ nad určitú rýchlosť, spustí sa tento režim. V ňom sa displej ani po prijatí správy nerozsvieti, zvukové upozornenia sa stíšia a vodič tak nebude mať nutkanie odpisovať na správy.

Systém dokonca sám odošle správu človeku ktorý vám píše, že mobil momentálne nemôžete používať, pretože šoférujete. Nastaviť sa však dá určitý zoznam ľudí, ktorý majú možnosť zaslať vám správu s označením „súrne“ (Urgent). Tá sa už na telefóne zobrazí a vodič tak bezpečne zastane a na správu môže reagovať.

Ako však telefón rozozná že sedíte za volantom a nie na sedadle spolujazdca? Pri spustení tejto aplikácie zaznie notifikácia, ktorá vám dá možnosť kliknúť na „nešoférujem“ a mobil tak zostane v bežnom režime. Stále tak bude na zvážení vodiča, či sa rozhodne tento režim používať, alebo nie.