17.05.2017, 00:00

Vizionár Musk testuje nový koncept dopravy budúcnosti. Namiesto lietania mieri pod zem

Elon Musk a jeho ďalší vizionársky projekt. Cestovanie autom sa možno presunie pod zem.

Vizionár Musk testuje nový koncept dopravy budúcnosti. Namiesto lietania mieri pod zem
Zdroj: Youtube

Známa americká automobilka Tesla sa zaoberá vývojom a výrobou elektromobilov. Jej generálny riaditeľ Elon Musk, známy vizionár, stojí za množstvom „projektov budúcnosti“.

Nedávno prišiel s ďalším nápadom a to s vysokorýchlostnými tunelmi, ktoré by mali odľahčiť dopravu v mestách.

Nepôjde teda cestou „lietajúcich áut“ ako väčšina, ale staví na budovanie podzemnej siete. Aj kvôli tomu založil firmu na hĺbenie tunelov s názvom The Boring Company. Dokonca už začal s tunelovaním na pozemku Space X v Kalifornii a na youtube videu ukázal, ako si predstavuje fungovanie celého projektu.

Automatizovaný systém zabezpečí ľudom bezpečnú jazdu rýchlosťou až 200 kilometrov za hodinu. Automobil na okraji cesty zastane, s „vozíkom“ sa spustí do podzemia a tu vyštartuje na svoju cestu.

Po dosiahnutí spomínanej rýchlosti sa následne zaradí medzi ostatné autá putujúce tunelom. Nehodám zabráni to, že systém funguje úplne automaticky a vodič do tejto jazdy nezasahuje.

Problém môžu tvoriť vysoké náklady na vytvorenie dostatočnej infraštruktúry, no zrejme ani to Muska neodradilo. Na svojom Instagrame pred pár dňami zverejnil video z testovania vysokorýchlostného vozíka, ktorý by mohol v budúcnosti týmto spôsobom prepravovať autá.

V tuneli zrýchlil na 200 kilometrov za hodinu a následne zastavil. Priblížil tak, ako by vyzerala táto doprava v tuneloch.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.