21.04.2017, 02:39

Otestovali sme Ford za 50-tisíc eur. Toto má byť prémiovka z USA

Ford Edge chce konkurovať najlepším. Ide aj po prémiovej triede, nie všetko sa mu však podarilo.

Otestovali sme Ford za 50-tisíc eur. Toto má byť prémiovka z USA
Zdroj: HN/ Drahomír Piok

Dnes je jednoducho doba, v ktorej ak nemáš poriadne SUV, neexistuješ. Aspoň vo svete automobiliek. Trh ich požaduje čoraz viac, predajom sa darí, a tak doslova každá už ukázala alebo práve ukazuje svoj projekt v tejto kategórii. 

Platforma SUV nie je primárne stvorená na športové výkony, ale najmä pre komfort a veľkosť. A na tom v bežnom živote záleží viac. Rovnako v týchto autách majú ľudia väčší pocit bezpečia, hoci iné vozidlá podobnej kategórie sú na tom úplne rovnako, dokonca niekedy lepšie. V každom prípade, SUV ako celok je zrejme najuniverzálnejším na trhu. 

A Ford teraz ukazuje, ako si predstavuje svoj recept na luxus. V Európe nemal žiadne SUV, ktoré by pokrylo dopyt náročnejších zákazníkov. A tak vyskúšal podobný recept ako v prípade Mustangu. Priniesol sem americké auto a snažil sa mu dať všetko potrebné, aby v Európe uspel. 

Pohodlné v každom smere

Ford chce skutočne konkurovať najlepším, čo pri pohľade na exteriér auta vôbec nie je výstrel vedľa. Dizajn je výborný, a najmä veľkosťou neklame.

Toto je teda jedno z mála áut, v ktorom sa napríklad na zadných sedadlách pohodlne odvezú traja ľudia. Čo nie je žiaden štandard ani pri SUV. Auto je príjemne široké, a v interiéri má miesta na rozdávanie. 

Zdroj: HN/ Drahomír Piok

Edge sme testovali doslova ako rodinné auto, ktoré prešlo celé Slovensko zo západu na východ. Prvá požiadavka na veľkosť kufra pri vkladaní batožiny bola bez problémov splnená. Edge ponúka 602 litrov, a navyše si pod podlahou vezie rezervu. To považujeme oproti iným prémiovým autám za obrovské plus. 

Rovnako problém nenájdete ani na zadných či predných sedadlách. Je to v prvom rade americké auto, čiže o nedostatku priestoru sa hovoriť nedá. Jednoducho wau. Avšak predtým, než sa sem dostanete, musíte prejsť cenníkom.

A ten sa začína na úrovni 46-tisíc eur. A dostanete ho s manuálnou prevodovkou, halogénovými svetlami a dielesovým motorom s výkonom 180 koní. 

Zdroj: HN/ Drahomír Piok

Na druhej strane tu však máte množstvo doplnkovej výbavy, za ktorú si inde musíte priplácať. Len na ilustráciu, Edge sa v Spojených štátoch predáva (v horšej výbave a bez štvorkolky) už približne od 30-tisíc dolárov. V Európe dostal lepšie vyhotovenie, lepšie výbavy a vyššiu (odvážnu) cenu. 

Edge je medzinárodný model, a jeho vyhotovenie či materiály sú rovnako medzinárodné. Stojí na platforme, ktorú používa aj Mondeo a u nás sa predáv

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.