Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.04.2017, 16:44

Slováci spustili revolúciu. Lietajúce auto si už môžete objednať, ukázali jeho cenu

Takto môže vyzerať revolúcia. AeroMobil začne predávať vozidlo, ktoré by preletelo z Prahy do Košíc za dve hodiny. 

Slováci spustili revolúciu. Lietajúce auto si už môžete objednať, ukázali jeho cenu
Zdroj: Reuters

Po rokoch vývoja a funkčných prototypoch by tu mala byť klasická sériová výroba. AeroMobil si totiž už môžete na stránkach výrobcu predobjednať. Jeho finálnu verziu dnes odhalili v Monaku. 

Slováci tak podľa všetkého postavili prvé komerčne dostupné lietajúce auto, ktoré má homologizáciu jazdiť na cestách, ale aj lietať. Prakticky tak „malá“ slovenská firma odštartovala revolúciu. Dostali na cesty a do vzduchu úplne nový dopravný prostriedok.

Detaily ohľadom príprav a možnosti šoférovať a lietať toto auto zisťujeme. 

Prvý AeroMobil sa vyrobí maximálne v 500 kusovej sérii, z toho bude 25 kusov zo špeciálnej edície. Na cesty a do vzduchu sa dostane až v roku 2020. Dokonca celý projekt pozná aj svoju cenu. Slovenské lietajúce auto si môžete zakúpiť za 1,3 milióna eur. Teda je asi v hodnote hyperšportov, teda najdrahších športových áut. 

Špecifikácie hovoria, že lietajúce auto dostalo jedinečnú skladaciu konštrukciu s minimálnou hmotnosťou a možnosťou doletieť 750 kilometrov vo výške 1 200 metrov. Lietadlo dostalo funkciu autopilota, má špeciálnu zosilnenú konštrukciu a dostalo aj vlastný padák. Teda v prípade havárie alebo problémov doplachtí na zem ako parašutista. 

​Auto bude poháňať štvorvalcový motor s objemom 2.0 litra, ktorý bude kombinovaný s elektromotorom. Ten bude primárne poháňať len predné kolesá. Ako auto bude dosahovať výkon 80 kW a ako lietadlo 224 kW. Navyše tankovať bude bežný 95 oktánový benzín. Písaná spotreba na cestách je dokonca len 4,2 litra na 100 kilometrov. Samozrejmosťou sú airbagy a bezpečnostné pásy.

Zdroj: Reuters

Auto sa na lietadlo premení za tri minúty, kvôli optimálnemu pristávaniu a vzlietaniu má špeciálne adaptabilné tlmiče a riadi sa špeciálnym volantom. Rovnako interiér, ktorý je pre dvoch pasažierov, pripomína skôr auto než lietadlo. 

Kľúčové však je, že Aeromobil by mal mať všetky potrebné certifikácie na lietanie, ale aj jazdu na cestách. Prvé kusy sa dostanú na cesty a do vzduchu už o tri roky. Čiže Slováci čiastočne splnili svoj sľub. Chceli v roku 2017 priniesť na trh funkčné lietajúce auto a podľa všetkého sa im to podarilo. 

A ak sa začne o tri roky reálne premávať, bude to začiatok novej éry. 

Zlé svetlo na slovenské lietajúce auto však vrhá fakt, že paradoxne práve dnes aktívne skončil v projekte Štefan Klein. Človek, ktorý spoluzaložil túto firmu a mal celý čas myšlienku lietajúceho auta v hlave (viac si prečítajte TU).