Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.04.2017, 12:30

Prvý elektromobil Škody odhalený. Toto je štýlový Vision E

Novinka, ktorá neutajila svoju podobu. Toto je reálny vzhľad elektro-konceptu od Škody.

Prvý elektromobil Škody odhalený. Toto je štýlový Vision E
Zdroj: Škoda

Prvé snímky sa na svet dostali už dávnejšie a samozrejme sme vás o tom informovali. Boli to nákresy ako exteriéru, tak aj neskôr interiéru.

​Bolo zrejmé že sa dizajn konceptu bude unášať dnes populárnym smerom – vyššou karosériou so skosenou strechou. Ide o štýlové štvordverové kupé.

Behom včerajšieho dňa sa na verejnosť dostali fotografie reálnej podoby štvormiestneho konceptu a dnes už sú známe aj ďalšie informácie.

​​Dominantou sú hlavne predné futuristické tenké LED svetlomety, či plne panoramatická presklená strecha.

​Zaujímavá je aj predná kapota a bočná linka s logom, siahajúca od predného blatníka až po zadné dvere. Štvorica dverí sa mimochodom otvára elektricky a proti sebe.

​Konceptu však chýbajú spätné zrkadlá. Zadná časť sa nesie v jednoduchosti s hladkými líniami. Vzhľad ale oživuje nárazník, podsvietené logo automobilky, či svetlá.

Stojí na platforme MEB, určenej práve pre elektromobily. Poháňané sú všetky štyri kolesá a pomocou indukčného nabíjania sa lithium-iontové batérie nabijú na 80 percent už za 30 minút.

Výkon má hodnotu 225kW, 305 koní. Ten produkuje dvojica elektromotorov s dojazdom na jedno nabitie približne 500 kilometrov (s rekuperáciou energie).

Maximálna rýchlosť je stanovená na 180 kilometrov za hodinu. 

Zdroj: Škoda

​​Disponovať bude možnosťou autonómnej jazdy- stupeň 3. Môže sa samostatne pohybovať v kolóne, držať sa v jazdnom pruhu, hľadať a parkovať na parkovacie miesta, prípadne z nich vychádzať a tiež prechádzať celé úseky diaľnic.

Výbava obsahuje aj gestami a hlasom ovládané nastavenie napríklad navigácie, či systém Eye Tracking sledujúci pohyb očí vodiča.

Zdroj: Škoda

​​Systém Heart Rate Monitor má na starosti sledovať tep, jeho frekvenciu a v prípade zdravotných ťažkostí vodiča upozorniť, alebo plne prevziať riadenie a zastaviť na krajnici.

Následne tiež automobil zavolá záchrannú službu.

Čo všetko sa z konceptu a jeho výbavy dostane do sériovej výroby v roku 2020 zatiaľ nie je známe, meniť by sa toho ale veľa nemalo.