11.04.2017, 13:39

Slováci ukázali novú generáciu lietajúceho auta. Je bližšie k sériovej produkcii

Slovenská firma AeroMobil prichádza s novým, prvým komerčne dostupným „lietajúcim vozidlom“.

Slováci ukázali novú generáciu lietajúceho auta. Je bližšie k sériovej produkcii
Zdroj: AeroMobil

Už 20. apríla sa predstaví tento model potencionálnym zákazníkom a investorom na najexkluzívnejšej svetovej výstave superáut Top Marques Monaco.

Ide o kompletne integrované lietadlo, ktoré je zároveň tiež plne funkčné štvorkolesové vozidlo. Ku vzletu a pristátiu stačí aj trávnatá plocha.

Zdroj: AeroMobil

Parkovať dokáže na klasických miestach a tankovať na čerpacích staniciach ako klasické automobily. Transformácia na lietadlo trvá približne do 20 sekúnd a je plne automatizovaná.

​Používateľom ponúka bezkonkurenčnú možnosť dopravy na ceste či vo vzduchu. Doprava je efektívna, rýchlejšia a šetrná k životnému prostrediu. Pomôže tiež pri doprave v lokalite s obmedzenou, prípadne chýbajúcou infraštruktúrou.

​Pri vývoji vznikli viaceré prototypy a skúšky sa nezaobišli bez nehody. Jedna sa stala pri nitrianskom letisku v Janíkovciach, keď vývojár Štefan Klein so skúšaným Aeromobilom padal z výšky 300 metrov. Stihol však aktivovať padák a tak neutrpel žiadne zranenia. Stroj sa však čiastočne poškodil.

​Najnovší AeroMobil vznikol rovnako pod vedením generálneho riaditeľa Juraja Vaculíka a technického riaditeľa Douglesa MacAndrewa.

Spoločnými silami sa postavilo vozidlo, v súlade s existujúcimi regulačnými rámcami platnými ako pre autá, tak aj lietadlá.

Predobjednávky by mali začať už v priebehu tohto roka.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.