Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.03.2017, 13:26

V Nemecku už realizujú opatrenia, aby sa škandál dieselgate nezopakoval

Spolkový úrad pre dopravné prostriedky (KBA) skúša na testovacom okruhu vo Flensburgu (spolková krajina Šlezvicko-Holštajnsko) hodnoty škodlivín vo výfukových plynoch cestných dopravných prostriedkov.

V Nemecku už realizujú opatrenia, aby sa škandál dieselgate nezopakoval
Zdroj: Reuters

Testy sa robia anonymne, výrobcovia o nich vopred nevedia. Podľa analytikov by to mohol byť jeden zo spôsobov, ktorým sa dá zabrániť podobnému drahému škandálu, ako je v súčasnosti dieselgate Volkswagenu (VW).

V blízkej budúcnosti bude mať KBA vlastný testovací okruh so všetkým nevyhnutným vybavením. Vznikne v areáli bývalého vojenského letiska v Lecku.

Na okruhu sa budú skúšať vozidlá, ktoré budú pochádzať priamo od výrobcov alebo z autopožičovní.

Spolkový minister dopravy Alexander Dobrindt povedal, že „dodatočné skúšky majú prispieť k tomu, že sa už ďalší podvod s výškou škodlivín vo výfukových plynoch automobilov nezopakuje".

KBA zatiaľ na merania obsahu škodlivín zriadila dve mobilné jednotky. Bude mať však aj špeciálne vlastné laboratórium v Harrislee. Úrad kúpil v januári budovu, v ktorej sa teraz robia nevyhnutné stavebné a technické úpravy. Ešte v tomto roku sa uvedie do prevádzky.

Na KBA sa sústreďuje kritika za to, že neodhalil podvod Volkswagenu. Škandál prepukol na verejnosť v septembri 2015 v Spojených štátoch vďaka tomu, že úrad na ochranu životného prostredia má vlastné kontrolné zariadenia.

Sekcia Globálne vznikla v rámci projektu Svet medzi riadkami, ktorý v spolupráci s HN realizuje mimovládna organizácia Človek v ohrození a Katedra žurnalistiky na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Projekt spolufinancuje SlovakAid.