Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.03.2017, 12:00

Veľká Británia povolila testovanie samojazdiacich áut. Nájdete ich už aj v Londýne

Japonský automobilový výrobca Nissan, začal s testovaním svojich autonómnych modelov Leaf už dávnejšie v Japonsku. Neskôr ale zamierila do Európy, konkrétne blízko britského mesta Milton Keynes.

Veľká Británia povolila testovanie samojazdiacich áut.  Nájdete ich už aj v Londýne
Zdroj: Youtube

Práve tu začala automobilka testovať svoj „samojazdiaci“ automobil. Je to výsledok spolupráce, a hlavne investície Veľkej Británie.

Tá sa rozhodla, že chce byť vo vedení vo vývoji autonómnych áut v Európe a preto poskytla podmienky na ich výskum či testovanie. Tým chce pritiahnuť veľké firmy, odborníkov a ovládnuť budúcnosť tohto odvetvia.

Momentálne smerujú do Londýna, kde pod dohľadom skúsených technikov začínajú testy áut v autonómnych režimoch. Tie jazdia v reálnej premávke, nedaleko londýnskeho letiska a výstaviska Excel. Časom by sa však mali zaradiť aj do väčšieho londýnskeho centra a jeho ruchu.

Prvý demonštratívny test už prebehol a ukázal ako by mohol systém Propilot fungovať v praxi, najmä v nových Nissanoch Qashqai či Leaf.

Rýchlosť je obmedzená na 80 kilometrov za hodinu a vo svojej výbave obsahuje záznamové zariadenie, ktoré je kedykoľvek k dispozícii policajtom a úradníkom mesta.

Systém využíva na fungovanie kamery, radar, laserové skenery či vysokorýchlostné počítačové čipy. Komplikovanejšie situácie, alebo aj plne autonómnu jazdu, by mal systém zvládnuť už v roku 2020.