Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.02.2017, 13:50

Za nové letné pneumatiky si priplatíte. Radšej ich kupujte čo najskôr

Cena nových letných pneumatík tento rok rastie. Môže za to vyššia cena za kaučuk.

Za nové letné pneumatiky si priplatíte. Radšej ich kupujte čo najskôr
Zdroj: Nokian

Prvý s touto informáciu prišiel najväčší svetový výrobca poľnohospodárskych, priemyselných a lesných pneumatík, Trelleborg. Ten zdvihol svoje ceny o päť percent od 1. januára 2017, pri značkách Trellebord a Mitas.

Netrvalo dlho a k zvyšovaniu cien sa pridali aj firmy vyrábajúce protektorované (renovované) pneumatiky, ako napríklad Maragoni Industrial Tyres zvýšením o šesť percent s platnosťou od 1. februára. Tieto oznámenia značiek sa na začiatku týkali len severoamerického trhu. Avšak postupne sa zdražovanie dotýka aj nás.

Dôvodom má byť hlavne vzostup cien surovín z ktorých sa pneumatiky vyrábajú až o 55 percent. Ide napríklad o kaučuk, butadién či uhoľné sadze.

Michelin vydal tlačové vyhlásenie v ktorom potvrdil zvýšenie cien aj na európskom trhu o osem percent od 1. apríla 2017. Rovnako si od tohto dátumu priplatíte aj za pneumatiky výrobcu Yokohama Tire Corporation o sedem percent.

Podobné informácie nám potvrdil aj Ján Bzik, ktorý je konateľom jedného z najväčších eshopov s pneumatikami na Slovensku, pneueshop.sk. „Nákladné pneumatiky už vzrástli s cenou o približne 10 percent, pneumatiky pre osobné vozidlá čaká na Slovensku zdražovanie približne na úrovni do ôsmich percent," povedal Bzik pre HNonline.sk.

Ďalšími značkami, ktoré by sa mali pravdepodobne postupne pridať k zmene cenoviek smerom hore, sú napríklad Hankook, Bridgestone, Continental, Falken, Kumho, Nokian či Pirelli. Cena stúpne aj pri čínskych značkách, ktorých výsledky testov nie sú príliš dobré, ale na slovenskom trhu v poslednej dobe zvyšovali svoj predaj.

Na ukážku sa dá uviesť, že pri doterajšej cene pneumatiky 50 eur si priplatíme zhruba 2,5 až 4,5 eura za kus. Ak sa teda chystáte kupovať na sezónu nové letné pneumatiky, radšej sa poponáhľajte a ušetrite.