Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.02.2017, 16:04

Lada, ktorú testoval aj Putin, prichádza na Slovensko

Lada, ktorú testoval aj Putin, prichádza na Slovensko
Zdroj: SPUTNIK/ALEXEI DRUZHININ

Už tento mesiac majú na Slovensko doraziť prvé kusy novej Lady Vesta, ktorá môže byť pre túto značku novou kapitolou. Dizajnom aj technikou. V rámci skúšobnej jazdy ju ešte koncom roka 2015 šoféroval dokonca aj samotný Putin. 

„Je to výborné auto, má veľmi dobrú reakciu na plyn a je ľahko ovládateľné,“ povedal vtedy ruský prezident. Navyše s úsmevom priznal, že s ním išiel nad povolený limit. 

Nová Lada Vesta je na ruskom trhu v predaji už vyše rok, no na Slovensko a do Európy dorazí v najbližších dňoch. Podľa Rusov má byť zhmotnením elegancie a pohodlia.

Sklamaním však je, že výrobca AutoVaz ponúka Slovákom len jeden motor, a to 1,6-litrový benzínový štvorvalec. Ponúkne výkon 78 kW, teda 106 koní. Základná cena dosahuje 10 500 eur, čo je oproti minulosti výraznejší skok.

Na výber bude medzi 5-stupňovou manuálnou alebo 5-stupňovou automatickou prevodovkou s príplatkom tisíc eur (v skutočnosti je to však robotizovaná manuálna prevodovka). Vesta je postavená na platforme Lada B/C, ktorú  AutoVaz vytvoril v spolupráci s Renault-Nissan. 

Zaujímavosťou je aj vysoká svetlá výška auta – 178 milimetrov. Je zrejmé, že zvládne aj drsnejšie podmienky. Lada na to mala v minulosti aj dobre prispôsobený podvozok. Dizajn auta dopĺňajú špecifické bočné línie. Auto vyzerá oveľa modernejšie ako iné modely Lady. Pre päť cestujúcich je tu k dispozícii 480-litrový batožinový priestor. Kombi verzia sa zatiaľ neplánuje.

Na výber budú dve možnosti výbav. Základná s označením Ice ponúka napríklad dvojicu čelných airbagov, elektricky ovládateľné predné okná, manuálnu klimatizáciu, audio systém a centrálne zamykanie.

V druhom variante Luxe budete mať elektricky ovládateľné všetky okná vrátane zrkadiel, parkovacie senzory, kameru, automatickú klimatizáciu, dažďový a svetelný senzor, snímač tlaku v pneumatikách či vyhrievané čelné sklo. Cena vybavenejšej verzie je zvýšená o dvetisíc eur. 

Model s manuálom bude mať cenu 12 500 eur, bez metalízy. Za ňu sa pripláca 290 eur. Dosahovaná spotreba auta je podľa parametrov na úrovni 6,1 litra a maximálna rýchlosť 180 kilometrov za hodinu. Pri svojom výkone 106 koní dosahuje krútiaci moment 148 Nm. 

Vesta bude po novom konkurovať modelom ako Dacia Logan či Škoda Rapid. Je to najmodernejšie ruské auto.