Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.11.2016, 00:00

Teslu už nenatankaujete zadarmo. Končí s bezplatnými stanicami

Teslu už nenatankaujete zadarmo. Končí s bezplatnými stanicami
Zdroj: AP

Majitelia elektrických automobilov Tesla už nebudú mať zadarmo k dispozícii celosvetovú sieť dobíjacích staníc prevádzkovaných touto firmou, píše idnes.cz.

Firma Tesla oznámila, že majitelia áut objednaných po 1. januári 2017 získajú zadarmo kredit na ich dobíjanie na extra rýchlych staniciach Tesly. Jedno dobitie bude stačiť na prejdenie vzdialenosti približne 1 600 kilometrov. Po spotrebovaní kreditu však už budú majitelia vozidiel za ďalšie dobíjanie  platiť. Majitelia áut objednaných do konca tohto roka budú mať dobíjanie stále zadarmo.

​Výšku poplatku zatiaľ automobilka nezverejnila. Iba uviedla, že dobíjanie bude stáť menej, ako by stál benzín do porovnateľného benzínového vozidla. Cena by pritom mohla časom začať kolísať a líšiť sa v jednotlivých regiónoch podľa toho, koľko v nich stojí elektrina. Bližšie podrobnosti chce Tesla zverejniť neskôr. Nárok na kredit zdarma by vodiči mali mať každoročne.

Správa automobilky znamená, že nabíjanie zadarmo sa nebude pravdepodobne vzťahovať na nový model Tesla 3, ktorého cena sa má pohybovať okolo 32-tisíc eur. Toto auto sa má začať vyrábať v druhej polovici budúceho roka a Tesla naň už zhromažďuje predbežné objednávky.

Zdroj: AP

​Tesla má po celom svete 734 dobíjacích staníc. Po polhodine nabíjania na jej staniciach by mal byť automobil schopný prejsť vzdialenosť 274 kilometrov. V prípade dobíjania na verejných 30 ampérových staniciach automobil po polhodine dobíjania prejde podľa Tesly len 16 kilometrov. Sedan Tesla S môže na jedno plné nabitie prejsť 352 až 486 kilometrov, v závislosti od batérie a softvéru. Tesla uviedla, že cieľom zavedenie poplatku nie je zisk, ale snaha rozšíriť sieť týchto dobíjacích staníc.

Zdroj: Lukáš Hron, Mobil

​Tesla teraz vyrába dva modely s elektrickým pohonom. Je to sedan model Tesla S a športovo-úžitkové vozidlo Tesla X, ktoré sa začalo predávať vlani v septembri. Koncom marca firma predstavila nový elektromobil Tesla 3 - prvé auto tejto automobilky určené pre masový trh. V tomto roku očakáva Tesla zvýšenie odbytu z vlaňajších 50-tisíc na takmer 80-tisíc vozidiel.