Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.06.2016, 13:55

Svalnatá a priestranná. Takto bude vyzerať nová Škoda

Česká značka sa chystá na ofenzívu pseudoterénnych modelov. Yetiho doplní ešte tento rok veľké SUV menom Kodiaq. Škoda uverejnila prvé oficiálne skice nového modelu.

Svalnatá a priestranná. Takto bude vyzerať nová Škoda
Zdroj: HN/Zuzana Šmajlerová

Svetová premiéra siedmeho európskeho modelu Škody je podľa informácií iDNES.cz naplánovaná na začiatok septembra do Berlína, autosalónová potom o necelý mesiac do Frankfurtu. Veľkoformátové SUV dorazí na trh koncom tohto roka.

Dizajn Škody Kodiaq verne naznačila štúdia VisionS, predstavená tento rok na autosalóne v Ženeve. Auto bude mať klasické svalnaté tvary a mohutné proporcie veľkého SUV. Sedemmiestny model má pretiahnutú siluetu s klesajúcou strechou.

Zadok so svetlami v štýle Škody Superb člení niekoľko vodorovných línií. Zadné LED lampy dostanú pre značku typický svetelný podpis tvare písmena C. Najvýraznejšou je mohutná predná časť s obrovskou kapotou a delenými čelnými svetlami. Tím šéfdizajnéra Jozefa Kabaňa musel skĺbiť oblé tvary zavalitého auta s ostrými líniami svojho kubistického štýlu, ktorý dávajú aj ostatným škodovkám.

Prvé skice jasne ukazujú nadväznosť na koncept. Umelecké obrazy vynechávajú dôležité detaily sériového vozidla, ako napríklad kľučky, ale dávajú jasnú predstavu o proporciách a základných linkách nového vozidla.

Interiér zatiaľ zostáva utajený, Jozef Kabaň o ňom prezrádza: „Pre interiér sú charakteristické silné vertikálne prvky, ako napríklad štyri veľké výduchy vzduchu. Veľký displej delí prístrojovú dosku na dve rovnocenné zóny - pre vodiča a spolujazdca. Čelná strana prístrojovej dosky je trojrozmerne klenutá a rozrobená na dve časti.“ Kodiaq má byť podľa šéfdizajnéra predovšetkým mimoriadne priestorný.