Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.06.2016, 00:00

Automobilka ukázala revolučný kamión. Pozrite sa, ako vyzerá

Päť rokov výskumu prinieslo svoje výsledky. Koncept kamiónu, ktorý vyvíjalo Volvo v spolupráci so Švédskou agentúrou pre energiu, má totiž až o 30 percent nižšiu spotrebu paliva ako nákladiaky súčasnej produkcie.

Automobilka ukázala revolučný kamión. Pozrite sa, ako vyzerá
Zdroj: Volvo

Nový koncept od Volva ukazuje, ako by sa v budúcnosti dala zvýšiť úroveň produktivity v preprave na dlhé vzdialenosti. Za úsporu paliva môžu hlavne novinky v aerodynamickom dizajne kamiónov a nižšia pohotovostná hmotnosť, píše portál iDnes.cz.

Aerodynamickú efektivitu sa výskumnému tímu podarilo zvýšiť o ťažko uveriteľných 40 percent. „Upravili sme úplne celú súpravu. Podriadili sme jej podobu lepšej aerodynamike, ako to len šlo. Miesto spätných zrkadiel sme napríklad použili kamery. Dosiahli sme tým nižší odporu vzduchu, takže pohyb súpravy má menšie nároky na potrebu energie,“ hovorí Åke Othzen, hlavný manažér projektu.

Práce na vývoji vozidla Volvo Concept Truck začali už pred piatimi rokmi. Skúšobné jazdy súpravy boli vlani na jeseň na švédskych cestách. Podľa automobilky koncept v tejto podobe do výroby nemieri, niektoré z predstavených noviniek sa ale už teraz používajú na sériovo vyrábaných vozidlách, a ich počet bude v ďalších rokoch pribúdať.