Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.06.2016, 13:18

3D tlačiarňou vytlačili motorku, ktorá naozaj jazdí

Iba 35 kg váži prototyp motocykla Light Rider vyvinutý dcérskou spoločnosťou výrobcu lietadiel Airbus Group.

3D tlačiarňou vytlačili motorku, ktorá naozaj jazdí
Zdroj: Airbus Group

Vznikol na 3D tlačiarni a využíva špeciálny "bionický" rám, ktorý si berie za vzor konštrukčné prvky z ríše rastlín a ich bunkovej stavby.

Konštrukcia priestorového rámu pripomínajúceho špeciálnu mušľu, je vyrobená z hliníka pomocou 3D tlače z materiálu Scalmalloy. Ide o špeciálny hliníkový prášok, ktorý sa v 3D tlačiarni laserom spája do vrstiev. Po dokončení je porovnateľne pevný ako titán.

Rám je o tretinu ľahší ako pri klasickej konštrukcii a celkovo aj so zadnou vidlicou váži iba šesť kilogramov. Navyše je dutý, takže umožňuje vedenie všetkých káblov vnútrom. Zvyšná časť celkovej hmotnosti 35 kg pripadá na elektromotor s batériami, kolesá a komponenty. Batéria je vymeniteľná a s elektromotorom umiestneným v strede rámu sa dokáže tento prototyp rozbehnúť až na maximálnu rýchlosť 80 km/h.

Maximálny dojazd je približne 60 km a pôsobivá je udávaná hodnota zrýchlenia z nuly na 45 km/h za tri sekundy.

„Týmto projektom sme chceli všetkým ukázať, ako si predstavujeme budúcnosť v oblasti individuálnej mestskej prepravy,“ konštatoval zástupca Airbusu a naznačil tiež úmysel pokračovať v ďalšom vývoji.

Hoci je Light Rider len vývojovým stupňom, značka rovno oznámila začatie predaja limitovanej série päťdesiatich kusov. Cena je však rovnako exkluzívna ako celý koncept a pohybuje sa približne na hranici 50 tisíc eur.