Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.03.2016, 09:20

Potvrdené. Revolučný Hyperloop spojí Bratislavu s Viedňou a Budapešťou do roku 2020

Elon Musk si vybral aj Bratislavu pre svoj megaprojekt, ktorý navždy zmení spôsob cestovania.

"Myslia to vážne a bude to veľké," napísal na svoj Facebook Michal Novota. Tvrdí, že revolučný spôsob cestovania - Hyperloop - spojí do roku 2020 Bratislavu s Budapešťou a Viedňou. Pritom má ísť o pilotnú trasu, teda vskutku priekopnícku.

Svoj status písal priamo zo Spojených štátov z prednášky miliardára a vizionára Elona Muska a Dirka Ahlborna, výkonného riaditeľa Hyperloop Transportation Technologies.

Novota, ktorý pracuje pre firmu Restartup zaoberajúcou sa konzultingom a koučingom v oblasti reštartu a rozvoja značiek a píše aj pre .týždeň, sa s Ahlbornom dokonca odfotil a fotku zavesil na svoj účet.

"Toľko chvály na Slovensko som ešte nepočul. Že by to s nami nebolo až tak zlé?" Pýta sa Novota.

Novota sa o projekte rozprával aj s Alhbornom. "Do veľkej miery to ovplyvnili posledné stretnutia, ktoré mal pán Ahlborn na Slovensku s predstaviteľmi vlády," tvrdí.

Hyperloop, upozorňuje Novota, ako revolučný koncept je stále vo vývoji. Podľa neho sa bude stavať v našom regióne paralelne s Kaliforniou. Dôležité je, že spoločnosť Hyperloop chce využiť lokálne zdroje. "To otvára priestor pre našich profesionálov a univerzity byť technologickými lídrami na svete," tvrdí.

Prave som robil rozhovor s Dirkom Ahlbornom z Hyperloop. Myslia to vazne a bude to velke. Vsetky nase univerzity najdu...

Posted by Michal Novota on 13. marec 2016

Čo je to Hyperloop?

Pred časom uzrela svetlo sveta revolučná myšlienka Hyperloop, teda vlak budúcnosti. Ten by mal ľudí prepravovať rýchlosťou až 1216 km/h. A mohli by sa ho dočkať aj Slováci.

Prvý predstavený koncept ukázal, že sa môžu ľudia prostredníctvom Hyperloopu prepraviť medzi americkým San Franciscom a Los Angeles len za 30 minút.

Hyperloop Transportation Technologies (HTT), jeden z dvoch startupov pracujúcich na realizácii sna Elona Muska, aby ľudia mohli cestovať vlakom rýchlosťou vyššou ako 1000 km/h, podľa informácií už dosiahol dohodu so slovenskou vládou. Tá spočíva v preskúmaní možnosti vytvorenia systému Hyperloop v Strednej Európe.

Podľa týchto informácií by sa mala skúmať možnosť realizácie na trati Viedeň-Bratislava-Budapešť. Kde by cesta z Bratislavy do Viedne mala trvať len 8 minút.

Hudák: Predefinuje koncept cestovania

Šéf spoločnosti Dirk Ahlborn cestuje po svete a hľadá „spriaznené“ vlády, ktoré by podporili tento jeho nápad o vytvorení vlaku, ktorý by sa presúval obrovskou rýchlosťou cez potrubie.

Ahlborn chváli Slovensko ako „technologického lídra“ a povedal, že dúfa v dohodu. Detaily tejto dohody ale nie sú jasné a nikto ešte nevie podrobnosti.

Slovenský minister hospodárstva Vazil Hudák reagoval v tlačovej správe, že tento dopravný systém by úplne predefinoval koncept cestovania a posilnil by cezhraničnú spoluprácu v Európe.

„Slovensko naďalej potvrdzuje svoju pozíciu jednej z najviac pokrokových krajín v regióne, tým že príjme dopravný systém Hyperloop,“ chváli Slovensko prevádzkový riaditeľ HTT Bibop Grest.