Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.04.2015, 04:06

Koniec písania správ z mobilu za volantom? Hyundai má nový systém

Používanie telefónu za volantom je celosvetovo veľmi rozšírený zlozvyk, ktorý odpútava vodičovu pozornosť a spôsobil už množstvo nehôd.

Napriek hrozbe pokuty a rôznym kampaniam je stále mnoho vodičov, ktorí nielen telefonujú za volantom, bez hands free zariadenia, ale dokonca píšu textové správy či chatujú. Aj preto sa automobilky snažia zvyšovať bezpečnosť systémami, ktoré komunikujú s telefónom vodiča a umožňujú mu telefonovať tak, aby čo najmenej odpútavali jeho pozornosť. 

Tento problém by chcel, okrem iných, vyriešiť aj Hyundai a preto si kórejský výrobca dal patentovať zariadenie, ktoré obmedzí funkcie telefónu počas jazdy.

Základom zariadenia sú antény v aute, pomocou ktorých, vie systém určiť polohu telefónu vo vozidle. Na základe ďalších údajov z auta, ako napríklad rýchlosť jazdy, by potom mal obmedziť funkcie v telefóne v blízkosti vodičovho sedadla.

Vodič by tak počas jazdy nemohol napríklad prijímať, či písať sms alebo telefonovať. Problémom tohto systému však je, že na správne fungovanie bude potrebný príslušný softvér v telefóne. Zavedenie podobného bezpečnostného prvku teda rozhodne nie je otázkou najbližších rokov.

Pripravené v spolupráci s TopSpeed.sk

Snímky: Hyundai, motortrend.com