Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.05.2014, 00:00

Jazdili sme najlepším elektromobilom na svete. Tesla Model S

Prečítajte si prvé dojmy z nášho testu. Viac informácií aj s plným videom pre vás pripravujeme do exkluzívneho časopisu prečo nie?!.

Keď Elon Musk začal hovoriť o prvých poznatkoch a dojazde chystaného elektromobilu Tesla Model S v roku 2009, takmer nikto mu neveril. V tom čase bol „zázrak“, ak auto prešlo na jedno nabitie 150 kilometrov, nie to 450, ako sľuboval. Avšak už v roku 2012 všetkým, ktorí pochybovali, ukázal finálny kúsok, ktorý sa doteraz drží na špici elektromobilov. A konečne sme si ho vyskúšali. 


PLNÝ TEST ELEKTROMOBILU TESLA MODEL S SI PREČÍTAJTE TU


Dĺžka päť metrov, 21 palcové disky a sýto čierna farba. Tesla Model S je skutočne impozantné auto, ktoré sa na cestách nestratí. Nie je to jedno z ďalších malých a smiešnych elektrických áut, v ktorom máte strách ísť do obchodu po chleba, aby ste vôbec mali nejakú energiu na cestu späť. Ak mám povedať pravdu, na vyskúšanie Tesly som sa skutočne tešil. Auto som obdivoval už od začiatku, ako malo vstúpiť na trh, a dokonca na jednej služobnej ceste v Kalifornii som uvažoval, že si Teslu prenajmem. Stálo by ma to 400 dolárov, ale v tej chvíli mi to nevadilo. Bohužiaľ na to čas neostal, a tak som sa k tomuto vozidlu dostal doma na Slovensku. 

Nabijete ho ako smartfón

A ako Tesla jazdí? Je to limuzína a superšport v jednom. Najviac mi imponovalo dokonalé riadenie, kde vôbec s autom na ceste nemusíte bojovať, a neskutočné zrýchlenie. A to kedykoľvek. Pri zošliapnutí „plynového“ pedálu na podlahu máte hlúpy úsmev na tvári a už len sledujete autá v spätnom zrkadle, ako sa vzďaľujú. Autom sa pritom ozve tichučký zvuk, skutočne to pripomína vesmírnu loď. Na cestách to Tesla dokáže natrieť aj top autám z Nemecka, ako napríklad BMW M5, tu sme, žiaľ, pri testovaní nestihli stretnúť. No „odnieslo“ si to pár modelov Audi a Mercedesu.  

Ak sa pýtate na skutočný dojazd a nabíjanie, Tesla neklame. Skutočne zvládnete, a to bez problémov a obmedzení, 400 kilometrov a v prípade núdze si auto nabijete ako mobil. Z 230 V zásuvky, ktorú máte určite niekde vedľa seba. 

Viac už žiaľ neprezradím. Na plný test zážitkov, kde sme navštívili predajňu Tesla vo Viedni, vyskúšali špeciálnu dobíjaciu stanicu Supercharger či odhalili niekoľko nedostatkov Modelu S, nájdete až v našom exkluzívnom časopise prečo nie?!. Rovnako pre Vás chystáme aj video, v ktorom sa máte na čo tešiť. 

Všetko už 29. mája. 

Snímky: geekwire.com