Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.10.2014, 08:04

3D tlačou vyrobili prvé funkčné auto

Auto z plastu používa elektromotor a dokáže uháňať až 80 kilometrov za hodinu.

Asi si budeme musieť postupne zvyknúť aj na to, že ďalšia generácia vodičov bude mať možnosť vytlačiť si svoje auto na 3D tlačiarni. Prvé prototypy sa v rôznych kútoch sveta objavujú už nejaký čas a teraz tu máme ďalší prelom. V Cincinnati tri firmy Cincinnati Inc, Oak Ridge National Labs a Local Motors sa spoločne zapíšu do dejín motorizmu.

Prečo? Lebo na špeciálnej 3D tlačiarni BAAM (Big Area Additive Manufacturing) si v priebehu 6 dní vytlačili vlastné auto. Zatiaľ sa jedná o prototyp s menom Strati. Hlavné komponenty auta, teda nosná časť vyšla z tlačiarne v priebehu 50 hodín. Jedná sa o ABS plast vyvinutý firmou Sabic.

Dizajn auta je výsledkom verejnej súťaže z prvého polroka tohto roka. Do finále sa dostalo sedem favoritov, každý z návrhov dostal odmenu 1000 dolárov. Vynimkou bol Talian Michele Anoé, ktorý získal 5000 dolárov. Ako asi tušíte, súťaž vyhral a jeho auto na obrázkoch a videu obdivujeme.

Samozrejme, nie celé auto je z plastu. Podvozok je zo železa, na pohon slúži elektromotor. Maximálna rýchlosť 3D autíčka je 80 km/h a prejde 100 km. Cena takejto „srandy“ by mala byť okolo 11 000 €.

Pripravené v spolupráci s TopSpeed.sk

Súvisiace články