Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.09.2013, 01:00

Do šiestich rokov budú v predaji autá, ktoré nepotrebujú vodiča

Nissan a Mercedes oznámili, že do roku 2020 uvedú samojazdiace autá.

http://www.youtube.com/embed/CKqJccK_EkM

Ste unavený, bojíte sa šoférovať alebo jednoducho viete si predstaviť lepšiu činnosť ako najbližšie tri hodiny stráviť za volantom? Zdá sa, že o pár rokov si budete môcť pokojne pospať či prečítať knihu, a to priamo za volantom idúceho auta. Technologický pokrok postupne umožní odovzdať kontrolu nad vozidlom len počítaču a „armáde“ senzorov. 

Mercedes spolu s Nissanom vydali v rovnakom čase správu, že do roku 2020 budú predávať vozidlá, ktoré už umožnia, aby šoférovali aj bez zásahu vodiča do riadenia. Daimler, teda Mercedes-Benz už teraz umožňuje vo svojej vlajkovej lodi, najnovšia trieda S, spustiť pokročilý režim riadenia, kde môže vozidlo samé odšoférovať dopravnú zápchu.

 

Snímka: Mercedes-Benz
Zdroj: Mercedes-Benz

Taxislužba bez taxikárov

Systém však pracuje len ak má vodič ruky na volante, hoci ním nemusí vôbec zatáčať. Technológiu, kde automobil prevezme riadenie, testujú a vyvíjajú mnohé automobilky a rovnako aj Google či Bosch. Internetový gigant ho chce napríklad využiť na vytvorení automatizovanej taxislužby. 

„Autonómne riadenie nepríde za noc, ale bude realizované v niekoľkých fázach,“ hovorí Thomas Weber, vedúci vývojového strediska v Daimlere. Podľa plánu by nemecká automobilka chcela do roku 2016 priniesť auto, ktoré môže šóférovať samé do rýchlosti 30 km/h a do 2020 by malo zvládnuť celú mestskú prevádzku s rýchlosťou do 60 km/h. Úplný prechod sa odhaduje na 10 až 15 rokov. 

Príprava zákonov

Najväčšou prekážkou však nemusí byť dokonalá technológia, ale legalizácia a právne ošetrenie takýchto vozidiel, pokiaľ zapríčinia nehodu. Dnes upravujú predpisy EÚ prevádzku riadenia auta na to, aby bolo po celý čas pod kontrolou vodiča.  

Zdroj: timeslive.com

Snímky: Mercedes