Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.07.2014, 09:40

Bentley sa dostane na vrchol. Bude robiť autá na mieru

To čo už Ferrari pozná a McLaren ponúka sa naučí Bentley. Top zákazníkom vyrobí auto na mieru.

Luxusu a jedinečnosti nikdy nie je dosť. To si vravia mnohí majetní ľudia, ktorí chcú vlastniť unikátne autá. Prémiové automobilka sa na túto klientelu pripravujú rozsiahlymi možnosťami individualizácie. Vozidlo je teda vďaka konfigurácii samotným majiteľom do istej miery unikát. Sú však ľudia a automobilky, ktorým „vlastná“ farebná kombinácia v spojení s karbónovými doplnkami jednoducho nestačí.

Snímka: Bentley
Zdroj: Bentley

Nový level

Automobilka Bentley chce individualizáciu vziať na nový level. Na úroveň kde už v minulosti bola. Výrobca uvažuje o spustení zákazkovej divízie. Ak zákazník prejaví záujem, Bentley mu navrhne a vytvorí špeciálne auto.

Nová myšlienka je zatiaľ úplne na začiatku. Kevin Rose, šéf marketingu a predaja, uviedol, že so svojim tímom musí zistiť, či je to vôbec možné. O projekt však určite záujem majú. V prípade, že ponuka individuálnych vozidiel bude možná, Bentley sa nimi začne zaoberať v budúcom roku.

Problém nie je v tom, že výroba špeciálnych karosérií by nebola možná po technickej stránke. Projekt môže stopnúť legislatíva jednotlivých štátov. Na to, aby vozidlo mohlo jazdiť vo verejných cestách musí byť homologizované. V Európe však musí spĺňať oveľa prísnejšie predpisy ako napríklad v Spojených arabských emirátoch. Na druhej strane, peniaze zvládnu všetko. A cena týchto unikátov by nízka rozhodne nebola.

Snímka: Bentley
Zdroj: Bentley

Vráti sa na začiatok

Ak sa Bentley k danému kroku predsa len odhodlá, v podstate sa vráti na začiatok. V dobách dávno minulých daná značka nepredávala autá. Poskytovala len šasi. Karoséria vznikla inde. Výrobca mal najrozvinutejšiu spoluprácu s karosárňou Mulliner. V súčasnosti nesie rovnaký názov divízia zodpovedná za individualizácie už existujúcich vozidiel.

Podobná prax je vo svete prémiovosti bežná. Ferrari má napríklad divíziu Special Projects alebo McLaren zase Special Operations. Bentley si z nich chce zobrať príklad.

Pripravené v spolupráci s TopSpeed.sk

Snímky: Bentley